A Nílus-völgye iránti érdeklődés már az ókorban is óriási volt. A görögök és más népek fiai Egyiptomba jártak tanulni az akkori Per-anh, élet házának nevezett egyetemekre. Hérodotoszt, a történetírás atyját még ebben az utolsó hanyatló időszakban is ámulatba ejtették a piramisok és a templomok, a halálhoz kötődő rítusok, de még a hétköznapi ember erkölcsei is.
A Nyugat számára a reneszánsz fedezte fel újra Egyiptomot, és romjainak, szimbólumainak látványa máig kíváncsiságot és vonzalmat ébreszt. Elkápráztatnak a különleges építményei, az alkotásaiból áradó szépség és a rejtély, hogy miként tudott újra és újra feltámadni a zűrzavaros átmeneti korokból. Történelmükbe mélyebben belemerülve felfedezzük, hogy mindenekelőtt az igazság és az igazságosság kérdése érdekelte őket, valamint a lélek földi és túlvilági sorsa.
Lesznek előadások az ókori Egyiptom művészetéről, a halottkultuszról s a hieroglifák írásának és olvasásának művészetéről. Szó esik majd az egyiptomi bölcsesség forrásairól, valamint az ókori orvoslásról is. Az előadók között neves hazai és külföldi egyiptológusok, antropológusok, művészettörténészek is lesznek - mondta a szervező. Erre az alkalomra érkezik Egyiptomból Budapestre Juan Martin Carpio egyiptológus, aki az ókori Egyiptom asztrológiájáról tart előadást. Az oázisok néprajzát Saber el Adly, Magyarországon tanító egyiptomi antropológus mutatja be.
Nádor Katalin ismertetése szerint a programban kiállítások is szerepelnek. A Vörös-tenger titkai című tárlat tengeri kutatások eredményeit mutatja be. Az Egyiptom flórája című kiállítás a mediterrán növényvilágot, míg az Egyiptom kövei a közel-keleti ország ásványait vonultatja fel. A szervező kiemelte az Egyiptom öröksége című tárlatot, amelyen az azonos elnevezésű képzőművészeti pályázatra érkezett alkotásokat mutatják be. Mint elmondta, a pályázaton kizárólag nem hivatásos művészek szerepelhettek: olyan kézműves munkákkal, szobrokkal és rajzokkal vehettek részt, amelyek "megidézik"az ókori Egyiptom hangulatvilágát, életérzését. A pályázat nyertesét vasárnap hirdetik ki, ám az összes beérkezett alkotást láthatja a közönség.
A háromnapos rendezvényen lesznek filmvetítések is. Bemutatnak egy rövidfilmet az ókori Egyiptom világszemléletéről, a közönség láthatja az Egyiptom, az újjászületés földje, valamint a Ta Meri - a szeretett föld című alkotást. Folyamatos foglalkozásokat rendeznek a gyerekeknek, akik egyebek közt megismerhetik a "Szenet" ókori egyiptomi táblajátékot, valamint "ásatással, restaurálással" egybekötött régészeti játékban vehetnek részt. Nádor Katalin közlése szerint a látogatók megismerhetik az eredeti receptek szerint készült "ókori" illatszereket is, valamint korhű műtárgyak reprodukcióit is megtekinthetik.
A szervező megjegyezte: a rendezvényt, amelynek védnökségét Hesham Mohamed Shafik, az egyiptomi nagykövetség kulturális tanácsosa vállalta, csaknem egy éves előkészítő munka előzte meg. A Petőfi Csarnokon kívül a szervezésbe a Vámbéry Ármin Keleti Szabadegyetem és az Új Akropolisz Kulturális Egyesület is bekapcsolódott.