Modern szellemidéző

Egyéb

Az Írók Boltja hosszú évtizedek óta fontos és bensőséges színtere a mindenkori kortárs irodalomnak: az igényes és minőségi irodalmat reprezentáló kötetektől roskadozó polcokat, a leginkább egy író dolgozószobájára, legféltettebb kuckójára hasonlító enteriőrt még azok is jól ismerhetik, akik talán sosem jártak a kirakaton belül. Az ismerősség, meghittség egy négyhónapos átalakításnak köszönhetően ezúttal - ha nem is egészen, de - más fénytörésben tűnik szemünk elé. A megújult üzlethelyiségbe lépve rögtön a felfelé nyújtózkodó, új távlatokat kereső bolt arca mutatkozik meg: a korábbi, meglehetősen alacsonyan elhelyezkedő álmennyezet helyett egy galéria és egy, a tér kitágításának köszönhetően jóval világosabb üzlet.
 
 
A kétségtelenül időszerű felújítás, modernizálás eredményeként egy, a korábbi arculatnál némileg "hidegebb", de jóval korszerűbb, a teret jobban kihasználó koncepció valósult meg. Persze a "hidegség" érzete teljes joggal tulajdonítható a helyenként már lestrapált berendezés hiányának, a zegzugosság redukálódásának, hiszen a hátsó helyiség jelenleg raktárként szolgál, a tér jóval átláthatóbb, szellősebb. A boltot átépítő építész-páros, Cselőtei László és Barbara nem titkolt célja az volt, hogy a könyvek "öltöztessék" fel az üzletet: a számtalan kötetből felépülő fal pedig valóban kellemes benyomást kelt a kívülről befelé bámészkodókban.
 
Az épület történetéhez hozzátartozik, hogy ezen a helyen írta be magát az irodalom-, művészet- és kávéháztörténetbe a legendás Japán Kávéház, amelyet az 1890-es években alapítottak. A kávézó olyan neves művészek törzshelye volt, mint a Latabár-fivérek, Szinyei Merse Pál, Lechner Ödön, Rippl-Rónai József, Bródy Sándor, vagy éppen József Attila. Az Írók Boltja kezdetektől fontosnak tartotta az előd eszmei örökségét, ennek szellemében minden egykori, fellelt ereklyét féltve őriz egy erre a célra kialakított vitrinben.
 
 
A megújult Írók Boltjának egyik legfigyelemreméltóbb pontja a Japán Kávéház szellemét megidéző, rekonstruált mennyezetstukkó, amelyet az eredeti alapján alakítottak ki a galéria plafonján. Anyagiak hiányában a feltárt eredeti mennyezetnek csupán egy töredéke látható, amelyet üvegfallal elválasztva csodálhat meg a múltba elmerülő szemlélő. Ez a gesztus is mutatja: a megújulás folyamata az Írók Boltjában remekül megfér a nosztalgiázni vágyóknak való kedveskedéssel, az új és régi összhangjának megteremtésével. Az újonnan kialakított galéria ezentúl tökéletes helyszínül szolgál a felolvasóestek és könyvbemutatók számára - talán csak a kívülről bekukucskáló nézelődők tekintete hiányzik majd egy kicsit. A szőnyeget és a korlát üvegeit Üveggolyó-díjas szerzők idézetei díszítik: bensőséges, humoros kommentárok a bolthoz elválaszthatatlanul kötődő írók, költők tollából. "Drága Írók Boltja, sokunknak mennyboltja" - írja Tandori Dezső. A Japán törzsvendégei pedig helyeslőn bólogatnak odafentről.