EKF 2012 - Maribor és Guimaraes városok programjai

Egyéb

Maribor

(MTI) - Először lesz Európa Kulturális Fővárosa az egykori Jugoszlávia területén. Szlovénia évszázadon át tartozott a Habsburg Birodalomhoz, a német nyelvű kultúrkör részét képezve. Az akkori Marburg a 19. század elején, a szlovén nemzet öntudatra ébredésekor vált a mai Mariborrá és Szlovénia második legnagyobb városává.

 
Maribor EKF-programját január 14-én pompás fényshow nyitja meg a Drau folyó mentén. Az egyik parton a nemzeti kulturális értékekhez kapcsolódó művészeti installációkat mutatnak be, a másikon pedig az egykori testvér-, ma már szomszédos országoknak, például Horvátországnak a támogatását kifejező művészeti projekteket láthatnak a város vendégei.
 
A húsz éve önálló EU- és NATO-államként létező Szlovéniának a nyugathoz való kapcsolatát fejezi ki a program egyik szintén jelentős pontja: a londoni Tate Gallery mutatja be kiállítását Mariborban. Képviseltetik magukat a német-holland származású Ulay, valamint Rebecca Horn művésznő is.
 
A meglehetősen színes programban az Adolf Hitler felemelkedését bemutató színdarabtól kezdve a nemzetközi bohóctalálkozón és rockkoncerten át grafika- és képregény-kiállításig, illetve színházi és zenei előadásokig számos változatos rendezvény szerepel. Kiállításon mutatják be a Maribor jövőjét vizionáló építészeti elképzeléseket, illetve Jugoszlávia építészeti vívmányait.
 
A 800 ezer euróért épített új maribori színpadon cirkuszi és akrobata-mutatványokon kívül helyet kapnak majd 2012-ben a távoli Japánból és Oroszországból érkezett előadások is. Mitja Cancel programigazgató szerint ugyanakkor a cél, hogy a kreativitás segítségével megváltoztassák a társadalmat, csupán utópia marad: "Utópisztikus ötletek nélkül nem lehetne átvészelni a jelen válságot" - hangoztatta Cancel.
 
A kritikusok szerint pedig épp a legnagyobb dobás maradt ki az újabb és újabb financiális megszorítások miatt. A jelentkezéskor Maribor ötvenmillió eurós költségvetéssel számolt, végül azonban mindössze 8,5 millió euróból voltak kénytelenek megvalósítani terveiket - mondta el Petar Tomaz Dobrila pályázati vezető.
 
A portugál egyetemi város, Guimaraes január 21-én startoló programjáról egyelőre keveset tudni. A több mint ötszáz rendezvény között lesznek koncertek, kiállítások, színházi- és filmelőadások és interaktív utcai show-k. A legendás francia filmrendező, Jean-Luc Godard is "bejelentkezett" a programra. A 2010-ben irodalmi Nobel-díjat kapott Mario Vargal Llosa perui író pedig beszélgetéssorozat keretében teszi tiszteletét a városban.
 
"Mintegy 1,5 millió látogatót várunk, akik a programsorozat miatt érkeznek hozzánk" - mondta el Joao Serra, a szervező Guimaraes Alapítvány elnöke. A festői szépségű, középkori városközpontban, amelyet 2001-ben az UNESCO világörökségek listájára is felvettek, nagy a sürgés-forgás, hogy minden készen álljon a kezdésre.
 
A teljes költségvetés 118 millió euróra rúg, amelynek 15 százalékát az Európai Unió fedezi - ez Nyugat-Európa legszegényebb országa számára igazán hatalmas összeg. Ebből a pénzből többek között felépítik a régi piactér területén a "Művészetek platformját", amely színpadoknak, műtermeknek és kreatív üzleteknek szolgáltat helyet. Az épületet 2012 júniusában nyitják meg.
 
Az ismert brazil művész, Bia Lessa létrehozza az "emlékezés interaktív házát" és restaurálják a városban álló, a 10. századból származó várat és az 1420 körül épült Paco Ducal palotát.
 
Mariborhoz hasonlóan Guimaraest is számos kritika éri, miszerint az elszegényedett Portugália jelen helyzetében nem engedhetne meg magának ilyen rendezvénysorozatot. Serra azonban nem ért egyet a vádló hangokkal: szerinte a kultúra a válság ellenszere. "A 2012-es év esély. A kulturális befektetések a szociális, ökonómiai és városi regenerálódás fontos impulzusaiként működhetnek. A munka gyümölcseit pedig a következő években lehetne learatni" - fejtette ki a főszervező.
 
Hasonló véleményen van Gabriela Canavilhas zongorista, egykori kulturális miniszter: "Célunk az, hogy feltegyük Guimaraest Európa térképére és ezzel megteremtsük a város jövőjét. A Lisszabontól mintegy 350 kilométerre északra fekvő várost Portugália bölcsőjeként tartják számon. Itt született I. Alfonz (1110-1185), Portugália első királya, aki a 12. században Portucale grófságot függetlenítette Spanyolországtól, és Guimaraest az ország első fővárosává tette.
 
"Itt született Portugália" - hirdeti a városfal is. De arról, hogy itt színes kulturális élet pulzál, a legtöbb turistának sejtelme sincs - egyelőre.