Nem képviselnek különösebb művészi értéket a tájképeket, templomokat és villákat ábrázoló akvarellek, s a Jefferys aukciósház Guardiannek nyilatkozó munkatársa szerint igazából csak alkotójuk személye miatt érdekesek. A hetven évig egy belgiumi padlásszobában böröndbe zárva tárolt képek nemrég a délnyugat-angliai Lostwithielben bukkantak fel.
Történet ugyanis, hogy a Hitler egy holland postásról készített portréját 5200 fontért (2,1 millió forint) elárverező Jefferys felkeltette a gyűjtők érdeklődését. A Hitler-festményeket megszerző idősebb belga hölgy ezután lépett kapcsolatba a korábban főként bútorral és kisebb antik tárgyakkal foglalkozó aukciósházzal, és azonnal eladásra ajánlotta a 21 képet.
A képek eredetiségében nem teljesen biztos aukciósház azt sem feltétlenül tartotta szerencsésnek, ha a náci diktátor képeivel csinál világraszóló üzletet. Az eredetiség kérdését azóta belgiumi szakértők hitelt érdemlően tisztázták, ami pedig a dolog erkölcsi oldalát illeti, az aukciósház munkatársa, Ian Morris azzal érvelt, hogy a képek még azelőtt készültek, hogy Hitler zsarnokká vált volna. Ráadásul, szerinte ezek a festmények éppenséggel kulcsot adnak Hitler személyiségének megfejtéséhez.
Fiatalemberként Hitler kétszer is kérvényezte felvételét a bécsi Szépművészeti Akadémiára, de elutasították. "Talán ha művészetét jobban fogadták volna, és művészként sikeresebb pályát futhatott volna be, nem lett volna később milliók haláláért felelős diktátor" - mondta az aukcióvezető.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Ön szerint mi lett volna, ha Hitler felvételt nyer a bécsi Szépművészeti Akadémiára? Itt írja meg nekünk!