És lőn: Alexandriában az éledező keresztény mozgalom készül tanórát tartani az isten nevében elkövetett borzalmakról, úgyhogy a napi tananyagot demonstrálandó véres forradalommal átveszik az uralmat a város felett, s még a könyvtár tartalmát is megsemmisítik e gaz kutyák. S hogy ne véljük úgy, hogy Alejandro Amenábar rendező keresztényellenes volna, az egyiptomi többistenhívők is demonstrálják, hogy a tizenkilenc mellett ők az egy híján húsz. Azon rossz tanulóknak, akik még mindig nem értik a leckét, pár évvel később a zsidók tartanak interaktív bemutatót némi kereszténykövezéssel, majd újra a keresztények tülekszenek előre tovább bizonygatni egyrészt a Mondanivaló igazságát, másrészt Amenábar semlegességét. És valóban: az Agora nem keresztényellenes, nem zsidóellenes és nem is többistenhit-ellenes - hanem elsősorban és legfőképp nézőellenes. De azt viszont egészen alkotmánysértő módon.
A végletekig közhelyesített eseményekben mindig és mindenki tömeg: történjék bármi, az épp beszélőn kívül mindenki más vad csürheként viselkedik, egyetértően lóbálja a kezét, artikulálatlanul üvölt és lincsel - akár valóban a plebszről van szó, akár épp a tanács tagjairól, akár művelt népekről, akár csőcselékről. Elvégre is a népes statisztéria csak illusztráció Amenábar képes tankönyvében, felesleges is lett volna ezen a koreográfián kívül mást is betanítani nekik. Idő sem lett volna rá, mert a rendező el volt foglalva a tananyag másik felének leadásával: a tudománnyal mégpedig.
Öt percnyi történet és másfél mondatnyi eszmei tartalom bő két órába foglalva, a filmtörténet egyik legunalmasabb szerelmi szála, csapnivalóan semmitmondó színészi alakításokkal, öntetszelgő, ám igen ostoba rendezéssel és forgatókönyvvel. Az ilyesmire találták ki az egyszerű, de kifejező "nézhetetlen" jelzőt.