?A gazdaság talpra állítása után az életminőség emelése a cél? ? hangsúlyozta Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár a Magyar Hírlapnak. Pindroch Tamás kérdéseire válaszolva elmondta: a kormány célja a középosztály és az alsó középosztály megerősítése és szélesítése, a kulturális alapellátás megerősítése. ?A rendszer struktúráját a fővárosból és a megyeszékhelyekből kisugározva építjük ki. A következő lépcsőfok, hogy a 176 járás szintjén szervezzük meg a kulturális alapellátást?- fejtette ki az államtitkár.

Fontos feladatként nevezte meg a kulturális közösségfejlesztést is: mint elmondta, ennek jelentős eszköze a helyi identitás támogatása is. Nem szabad azonban elhanyagolni a nagy intézményeket, így például az Operaházat vagy a Müpát sem, hiszen ezek a magas kultúra bázisai. ?Az elmúlt tíz?tizenöt évben megmozdult a szakma. A múzeumok, gyűjtemények láthatóan nyitottak az emberek felé, a múzeumpedagógiával, a könyvtár-pedagógiával jelentős szakmai megújulást értek el. A múzeumok megtöbbszörözték látogatottságukat? ? mondta, hozzátéve: nagy sikerként könyveli el az idei Múzeumok Éjszakáját is, amelynek látogatószáma ez alkalommal is rekordot döntött. Hangsúlyozta a közművelődési szakemberek jelentőségét: ?Két évvel ezelőtt teljes körű képzés-átszervezés kezdődött. A Nemzeti Művelődési Intézet új struktúrában dolgozik, minden megyeszékhelyen módszertani központot hoztak létre, ahonnan négy-öt szakember segítségével elérik a kistelepüléseken és a kisebb városokban élő aktív közösségeket.? Ez a kulturális közfoglalkoztatott szakembergárda mára hatezres létszámú lett.

Hoppál Péter beszélt az államtitkárság rendelkezésére álló költségvetési forrásokról is. Mint azt most is elmondta, az államtitkárság rendelkezésére álló jövő évi költségvetési keret 66 milliárd forint. Ennek jelentős része, 30 milliárd forint a Liget Budapest Projekt fejlesztését fogja szolgálni. ?Azt is meg kell jegyezni, hogy az állam összességében 152 milliárd forintot költ kultúrára? ? hangsúlyozta az államtitkár, majd az interjú során azt is megnevezte, melyek ennek legjelentősebb tételei.

Az államtitkár kiemelte az 1790 legkisebb, ezerkétszáz fő alatti településen életbe lépő minimum kulturális normatíva jelentőségét is. ?Egy háromszáz fős településnek 2014-hez képest megnégyszereztük a kultúrára fordítható normatíváját, egy hatszáz fős, iskolával már rendelkező falu is a dupláját kapja a tavaly kultúrára fordítható összegéhez képest. Ez szerintem történelmi lépés? ? jegyezte meg. Ahogy elmondta, emellett idén a kiemelt vidéki kulturális fesztiválok is részesülnek költségvetési támogatásban, azok külön költségvetési soron szerepelnek majd.

Az interjúban bővebben kifejtette a Liget Budapest Projekttel kapcsolatos elképzeléseket, a Magyar Nemzeti Galéria helyének kérdését is. Mint elmondta, mind az újonnan épülő Magyar Zene Háza, mind a Városligetbe kerülő Néprajzi Múzeum hozzájárul majd ahhoz, hogy egy múzeumi egység jöjjön létre a területen. ?A Közlekedési Múzeumot újjáépítjük, az egész Városligetben megnöveljük a zöldterületet, az egész parkot rendbe tesszük. 2018-ra egy új közparkkal és kulturális centrummal lesz gazdagabb a főváros? ? tette hozzá az államtitkár.

Forrás: Magyar Hírlap


Fotó: Csákvári Zsigmond