Eleven múzeumi varázs vár Győrben

Egyéb

gbernadettNagy változások zajlanak a győri múzeumok életében, hiszen egy intézmény fogja majd össze a muzeológiával kapcsolatos kulturális életet. Mit jelent pontosan az átalakítás? Az új győri múzeum valójában egy régi-új múzeum: február 2-ától két intézmény ? a városi önkormányzat fenntartásában lévő Városi Művészeti Múzeum, illetve az egykori Győr-Moson-Sopron megyei múzeumokat összefogó Xantus János Múzeum ? területére eső kiállító helyeket foglalja magába. Az intézményben, amely a győri önkormányzat fenntartásában működik tovább, februártól indult el az új arculat kiépítése.
?Nyitott? színes?eleven? mottó fémjelzi az új arculatot. Mit jelent ez pontosan? Milyen célokat tűz ki az intézmény elé? A változások miatt egyértelmű volt, hogy újra definiálni kell magunkat a város, valamint a magyar múzeumi élet számára. Az új jelmondat összefoglalja, hogy milyen intézményt szeretnénk látni. A múzeum a magyar és a külföldi látogatók számára is érdekes, izgalmas programokat kíván adni, valamint a különböző életkorú látogatókhoz egyaránt szól majd. A megnyert pályázatok az utóbbi időben főként múzeumpedagógia foglalkozásokra adtak lehetőséget, amely az óvodás és iskoláskorú gyermekek körét vonzotta. Így kissé elhanyagolt közönséggé vált a fiatal felnőttek korosztálya: a jövőben a gyermekeknek tartott foglalkozások által megerősödve próbálunk ebben az irányba is elmozdulni. A nyitottságnak azonban nemcsak az újdonságok felé való törekvésekben kell megmutatkoznia, hanem ténylegesen is. Nagyon fontosnak találom, hogy a múzeum valóban nyitva álljon: például a téli időszakban is elérhetőek legyenek a gyűjtemények a látogató számára, ehhez pedig meg kell találni az anyagi forrást.
Említette, hogy külföldi látogatókat is várnak. Hozzájuk hogyan jut el a változás szele? A ?Nyitott ? színes?eleven? mottóba került egy kis játék is, hiszen 11 kiállítóhelyünk van (angolul az eleven jelentése tizenegy ? a szerk.). Az Open-colour-eleven így a külföldiek számára is könnyen megjegyezhető, hívogató, jól működő jelmondat lehet. Könnyen tájékozódhat bárki a megújult honlapon, sőt múzeumi blog is indul, valamint ehhez kapcsolódóan negyedévente egy periodikát adunk ki Szumma11 címmel. Utóbbi tartalmazza a programokat, ismeretterjesztő írásokat, tehát múzeumi folyóiratként működik majd.

Az új arculat új névvel párosul. A Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum a nevét az intézmény alapítójáról kapta, aki a győri bencés gimnázium tanáraként több mint százötven évvel ezelőtt az iskola régiségtárát múzeummá nyilvánítva alapította meg az intézményt. Mivel a ?60-as években nem volt lehetőség arra, hogy a múzeum egy bencés pap nevét vegye fel, most jött el az idő, hogy visszanyúljunk a gyökerek felé, és méltóképpen megemlékezve róla az alapító nevét viseljük.

Számos helyszínen kínálnak programot az érdeklődőknek: milyen típusú muzeális élményt kínál egy-egy épület? A tizenegy helyszínből kettő kivételével mindenhol működik majd állandó kiállítás, valamint számos időszakos tárlat várja majd a látogatókat. Az új múzeum alapját adó két intézmény sokszínű gyűjteménnyel rendelkezik, és számos szakágat érint: irodalomtörténeti, helytörténeti, néprajzi, képzőművészeti és iparművészeti anyagokból rendezünk tárlatokat, utóbbi két terület, amely leginkább hangsúlyos a győri gyűjteményben. Emellett a múzeumon belül működik a Rómer Flóris Múzeumi Könyvtár, amelyet mindenki szabadon látogathat, valamint a Győri Grafikai Műhely Egyesület, amely az itt dolgozó alkotók hagyományos képgrafikai technikákkal készült képeit mutatja be. Igyekszünk olyan programokat is szervezni, amely a kevésbé érdeklődők számára is segít közelebb hozni a múzeumok világát. Nekik is meg kell mutatnunk a múzeumba járás igazi élményét: be szeretnénk hozni azokat az embereket, akiknek nincs pozitív, örömteli múzeumélményük.

Széles-Horváth Anna