A klasszikus magyar irodalom kutatójaként is ismert Borbély Szilárdnak 1988-tól napjainkig közel húsz, többségében lírai kötete jelent meg. A közönség színpadi szerzőként is ismerhette, a debreceni Csokonai Színház több darabját, drámáját bemutatta, köztük a Halotti pompa című verseskötet alapján készült színdarabot is.
Borbély Szilárd a Kultúra.hu számára adott interjújában mesélt arról, miért a társadalom peremén élő, szegény emberekről ír. Az alkotó így fogalmazott: ?Származásom kötelez erre. Mélyről jövök. Tömegek vannak, akiknek nem osztanak lapot. Abban a hangulatban éltünk, olyan családban nőttem fel, ahol azt érezte és tudta mindenki, hogy mi nem számítunk. Kiszolgáltatottak vagyunk. A magunkfajtának a Kádár-korban sem volt hova fordulni, ha a gyereket az iskolában megalázták. Nekem meg kellett hamar tanulnom, hogy a téeszelnök és a tanácselnök fia mellett csak akkor kaphatok hármast, ahogy ők is, ha ötösre teljesítek. De hármast kaptam, mert nem kaphattam jobbat náluk. Ezt akkor meg kellett tanulnom. Azért írok a szegénységről, mert a szegénységnél nincs unalmasabb. Tar Sándor mindig ugyanarról írt, mondták. Kihívás úgy írni róla, hogy ne fulladjon érdektelenségbe és ne tűnjék romantikus érzelgősségnek. És mert folyamatos romlást látok abban, ahogy a szegényekkel bánnak, legyenek azok cigányok vagy magyarok. És mert onnan, ahonnan jövök, ma már aligha tudnék kilábalni. Ettől pedig elfacsarodik a szívem és felzaklat?. (Az interjú teljes egészében itt olvasható: http://www.kultura.hu/kotelessegem-irni)
Borbély Szilárd Fehérgyarmaton született 1964 novemberében, 1989-ben kapott diplomát a Kossuth Lajos Tudományegyetemen, később itt kezdett tanítani, a szerdai napig a Debreceni Egyetem oktatója, egyetemi docense volt. 1988 óta a József Attila Kör tagja. 1989-ben kapott diplomát a Kossuth Lajos Tudományegyetemen. 1989?2004 között a Magyar Írószövetség tagja volt. 1989?1992 között tanársegéd volt. 1989?1999 között, valamint 2010-től a Studia Litteraria szerkesztőség tagja. 1992?1995 között ugyanezen az egyetemen a régi magyar irodalomtörténeti tanszéken aspiránsként dolgozott. 1995?1998 között adjunktus volt. 1998 óta docens. 1998 óta a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületi tagja. 2001 óta a Magyar Tudományos Akadémia Elektronikus Textológiai Bizottságának tagja. 2005 óta a Szépírók Társaságának tagja. 2006?2009 között az Alföld folyóirat szerkesztőségi tagja volt. 2008 óta a MAOE tagja.
Díjait felsorolni is nehéz, megkapta a József Attila-díjat, a Csokonai Vitéz Mihály-díjat, az Alföld-díjat, idén januárban pedig a Mészöly Miklós-díjat vehette át.
Borbély Szilárd temetéséről később intézkednek.
(Forrás: dehir.hu, Kultúra.hu)