Elhunyt a monumentális szobrairól elhíresült grúz-orosz szobrász

Művészet

Életének 92. évében elhunyt Zurab Cereteli grúz-orosz monumentalista szobrászművész, mecénás, aki 1997-től Oroszország Művészeti Akadémiájának elnöke volt – közölte Kszenyija Korobejnyikova orosz művészettörténész kedden a Telegramon.

TO GO WITH AFP STORY "France-Russie-sculpture-religion-pape" 
Picture taken 09 December 2006 of Russian sculptor Zurab Tseretely during an interview in his office in Moscow. Russian artist Zurab Tseretely, president of the Russian Academy of Fine Arts gave as a gift a giant statue of Pope John Paul II to the French town of Ploermel.   AFP PHOTO / MAXIM MARMUR (Photo by MAXIM MARMUR / AFP)
Zurab Cereteli. Fotó: Maxim Marmur / AFP

Cereteli, aki 1958-ban végzett a Tbiliszi Állami Művészeti Akadémián festőművészként és freskófestőként, több mint ötezer festmény, grafika, szobor, monumentális és dekoratív művészeti alkotás (freskó, mozaik, panel) megalkotója.

Pályája kezdetén Tbilisziben és georgiai üdülővárosok arculatán dolgozott. A hetvenes-nyolcvanas években a Szovjetunió külügyminisztériuma, 1980-ban pedig a moszkvai XXII. olimpiai játékok művészeti vezetője volt.

Számos nagyszabású moszkvai projekt részese volt. Ő koordinálta a Megváltó Krisztus-székesegyház rekonstrukcióját, felelőse volt a Főhajtás hegyén kialakított Győzelmi Emlékkomplexum bronzobeliszkje szobrászati kialakításának, létrehozta a Moszkva folyó egy mesterséges szigetén Nagy Péter emlékművét, ő dolgozta ki a Kreml melletti a Manézs tér átfogó művészeti és építészeti koncepcióját.

Az ezredfordulót követően egyebek között megalkotta Oroszország 43 történelmi vezetőjének köztéri mellszoborsorozatát, amelyet 2021-ben az orosz főváros központjából Penzába telepítettek át. Az alkotásokkal kapcsolatban 2017-ben felmerült, hogy kell-e szobrot állítani Rettegett Iván cárnak vagy Sztálinnak a 21. században.

Moszkvában és Tbilisziben is modern művészeti múzeumot alapított.

Művei több országban jelen vannak, néhánynak az esztétikai értéke, ideológiai üzenete és befogadása körül vita bontakozott ki: 2018-ban például a francia katolikus egyház megvásárolta a franciaországi Ploërmel önkormányzatától II. Szent János Pál pápáról készült szobrát, és közterületről püspökségi területre helyeztette át, miután az alkotás keresztjét törvényellenesnek nevezte és lebontásra ítélte a francia alkotmánytanács. Ezt megelőzően a magyar kormány felajánlotta, hogy állja a felmerülő költségeket és vállalja az adminisztrációs terheket annak érdekében, hogy az eltávolításra ítélt keresztet Ploërmelből Magyarországra lehessen szállítani.

Zurab Ceretelit több kitüntetéssel és díjjal ismerték el: a Szovjetunió és Oroszország Népművésze, a Szocialista Munka Hőse, és megkapta a Hazáért Érdemrend összes fokozatát.