Elindult a Pajtaszínház mintaprogram

Egyéb

A Pajtaszínház projekt küldetése a közösségi művelődés és ezen belül az amatőr színjátszás eszközrendszerével a helyi társadalom erősítése. A mintaprogram szakmailag támogatja, emellett közösségfejlesztő programként valósítja meg amatőr színjátszó körök indulását és működését kistelepüléseken ? ezek a települések jellemzően olyan falvak, községek, melyek korábban számottevő színjátszó hagyományokkal büszkélkedhettek. A modellprogramhoz, amely a Nemzeti Művelődési Intézetnek a Magyar Teátrumi Társasággal történő együttműködésben az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával valósul meg, hat megye (Baranya, Hajdú-Bihar, Nógrád, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna) huszonnégy települése csatlakozott.

polyak_hoppal_szaboagnes_500x333.png
(Fotó: Huszerl József: Nemzeti Művelődési Intézet)

A projektnyitó sajtótájékoztatót Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár, Szabó Ágnes, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke és Polyák Albert, a Nemzeti Művelődési intézet mb. főigazgatója közösen tartotta június 6-án Mágocs városában. A mintaprogramnak köszönhetően Mágocs színjátszó élete is új lendületet kaphat, hiszen a település egyike a Pajtaszínház projektbe bevontaknak, ahol a társadalmi kohéziót felnőtt színjátszó csoport indításával támogatják.

Dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára a sajtótájékoztatón kiemelte: a társadalom nagy vesztesége, hogy a közösségek a rendszerváltozás óta nem integrálódtak kellő mértékben. Mint mondta, ezen kíván változtatni a harmadik Orbán-kormány kulturális alapellátás megteremtésére irányuló célkitűzése. Hiszen számos magyarországi településnek van színjátszó múltja és kevés kell ahhoz, hogy ismét feléledjenek ezek a színjátszó hagyományok. Mint hozzátette, bízik abban, hogy országszerte sokan akarják majd követni a féléves program végén a huszonnégy települést, és reméli, hogy az amatőr előadások növelik az érdeklődést a hivatásos színházi produkciók iránt is.

hoppal_peter_magocson1_350x524.png
(Fotó: Huszerl József: Nemzeti Művelődési Intézet)

Az amatőr színjátszás közösségfejlesztő eszközként elősegíti a helyi közösségi életbe való bekapcsolódást, a csoport révén hozzájárul a közösségi kohézió és aktivitás megerősödéséhez. A záró produkció a település lakóinak bevonásával, részvételével és közreműködésével történik. Mint azt Szabó Ágnes, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke a sajtótájékoztatón kifejtette: a produkciókat 2016-ban, a magyar kultúra napján bemutatják a Nemzeti Színházban is. A Társaság mentorokkal segíti a produkciók létrejöttét, de nem az a cél, hogy professzionális előadásokat hozzanak létre ? tette hozzá. A csoportok munkáját Mágocson például Bagossy László, Hidason Füsti Molnár Éva, Sellyén László Csaba segíti.

Polyák Albert, a Nemzeti Művelődési Intézet megbízott főigazgatója arról beszélt, hogy hogyan illeszkedik a program az intézet feladatellátási rendszerébe, majd ismertette a mintaprogramba bevont megyéket. A finanszírozással kapcsolatban elmondta: a részt vevő amatőr színjátszó együttesek félmillió forintos támogatásban részesülnek; a csoportoknak pedig egy legalább félórás előadást kell színpadra állítaniuk. A főigazgató kiemelte, hogy a mintaprogramok előkészítésénél mindig törekednek a partnerség kialakítására. Tavaly júniusban így stratégiai megállapodás jött létre a Nemzeti Művelődési Intézet és a Magyar Teátrumi Társaság között is.

img_2192_450x330.png
(Fotó: Kasza László, McoNet)

A projekt keretében megalakuló, vagy újraszerveződő színjátszó körök elsősorban a felnőttek részvételére számítanak, ám nyitottak a 14 év feletti fiatalok számára is. A színjátszó körök a település jeles napjaihoz és életéhez igazodva folytatják tevékenységüket, miközben lehetőség szerint drámapedagógia eszközökkel dolgoznak fel és oldhatnak meg a közösség által kijelölt konfliktusokat, problémákat is.

(forrás: nmi.hu)