Hogyan kezdődött a Semi Holsen pályafutása?
Jómagam, Nádasdi Péter mint énekes Kóbori Dávid dobossal és Szabó Nándorral (gitár, vokál) 2009 májusában álltunk össze. Annak ellenére, hogy énekes szerepem volt, én írtam eleinte a dalokat is, ezeket később feldolgoztuk. Egy évvel később Oravec Gábor csatlakozott hozzánk basszusgitárral, amely mindenképpen kedvezett az együttesnek, hiszen azelőtt basszusgitár még nem szólalt meg a zenekar fellépésein. Legkésőbb Kobák Oliver csatlakozott elektronikus gitárral, amely egy újabb pluszt adott hozzá a Semi Holsen stílusához. Régi vágyunk volt a hangzásvilág modernizálása, és most, hogy ez sikerült, remekül működünk együtt a színpadon.
Melodikus, alternatív, elektronikus, rock meghatározást használjátok arra a zenei stílusra, amelyet ti képviseltek?
Igyekszünk megfogni azon emberek ízlését, akik nem ismerik ezt a kevert stílust. Bízunk benne, hogy stílusbeli sokféleségünk, zenei, hangzásbeli repertoárunk között mindenki megtalálja a számára tetszőt. A legbiztosabb az, ha eljönnek a koncertünkre, és meghallgatnak bennünket, hiszen e módon lehet leginkább átérezni a Semi Holsen-stílus titkát.
Meglehetősen sok tehetségkutatón indultatok már. Mennyiben segített benneteket hozzá mindez a népszerűséghez?
Nyilvánvaló, hogy bizonyos mértékben hozzájárult sikereinkhez, hiszen a zenei tehetségkutatók arra mindenképpen kiváló lehetőséget teremtenek, hogy egy zenekar lehetőséget kapjon bekerülni a köztudatba, a reflektorfénybe. Nyilván mindennek van egy másik, negatív oldala is. Az ember azt hiszi ? mi is ebben a tudatban éltünk ?, hogy egy tehetségkutató megnyerésével közelebb kerülhet az ismertséghez, ám sajnálatos módon ez nem teljesen fedi a valóságot. Úgy tapasztaltuk, hogy nekünk magunknak kell megtalálni, avagy kitaposni azt az ösvényt, amely az ismertséghez, elismertséghez vezet bennünket.
A Hangfoglalás tehetségkutató versenyt 2012 októberében nyertétek meg, amely tekintélyes összeggel járt, ráadásul fellépésekkel és koncertlehetőségekkel kecsegtettek benneteket. Mindez szintén puszta hamis ígéret lett volt?
Tizenegy tehetségkutató verseny zajlott Magyarországon 2009?ben, ezeknek a győztesei mérettettek meg a 2012-es Hangfoglaláson. Tízezer versenyző közül a zsűri akkor minket választott, vagyis igen, nyertünk. A nyeremény része volt az egymillió forintos jutalom, amely annyiban volt nagy segítség számunkra, hogy vehettünk magunknak olyan színvonalú zenei felszereléseket, amelyek technikailag nagyban segítették munkánkat. A verseny után azzal a kérdéssel fordultunk a zsűri elnökéhez, miért éppen ránk esett a választás. A válasz így hangzott: ?mert ti képviselitek azt a zenei irányzatot, amely követendő, és beilleszthető a 21. századi közönség ízlésvilágába?? mondta a zsűri elnöke. Hozzá kell tenni, ha nincs a menedzserünk, akkor talán kettő koncerten sem játszunk, vagyis dióhéjban annyi, hogy az ígéretekből valóban rettentő kevés valósult meg. Felvételeinket rádiókhoz is elküldtük mellékelve mindehhez egy levelet, melyben leírtuk, hogy tízezer zenekarból választott minket nyertesnek a zsűri. Sajnálatos módon, máig nem érkezett visszajelzés a részükről, talán ezért alakult úgy, hogy nem is tobzódunk olyan mértékben koncertekben, mint amennyire azt szeretnénk. Ez mindenképpen csalódás volt, hiszen azt gondoltuk, hogy amennyiben letettél valamit az asztalra összes erődet belefektetve a munkába, akkor legalább egy visszajelzést biztosan kapsz, amely megerősít abban, hogy jó úton jársz.
Elkeseredtetek, avagy továbbra is próbáltok töretlen erővel és energiával mindent beleadva az elismertség felé törni?
Azt azért nem mondanánk, hogy letörtünk, avagy, hogy a lelkesedésünk elvesztettük volna. Sejtettük, hogy nehéz és hosszú út lesz, amelyen elindultunk, viszont töretlenül hisszük, hogy taposnunk kell a magunk ösvényét, illetve, hogy elkerülhetetlen megmászni azt a bizonyos szamárlétrát. Tusványos remek lehetőség a bizonyításra. Fel is készültünk, igyekszünk megfelelni, megragadni az alkalmat, hogy a közönség tetszését elnyerjük.
Terveztek részt venni a közeli jövőben tehetségkutató versenyen?
Nincs tervben, ám nem azért, mert rossz élmény volt számunkra a tehetségkutató, sőt semmiképpen nem volt felesleges, sokat tanultunk belőle. Jelenleg viszont a koncertjeinkre szükséges fókuszálnunk, egy tehetségkutató, a felkészülések pedig sok időt elvennének tőlünk
Nádasdi Péter, Szabó Nándor a Waterfall zenekarban játszott. Mi volt az ok, amiért a Semi Holsennél tettétek le a voksotokat?
Egész egyszerűen úgy éreztük, több energia rejlik a Semi Holsenben, mint a Waterfall?ban.
Készítettetek egy nyolc trackes albumot is, amelyre magyar és angol nyelvű dalok kerültek fel. Kézenfekvő lett volna a szlovák nyelv is. Miért éppen ezt a két nyelvet választottátok?
Úgy gondolom, a magyar nyelv nem is képezte vita tárgyát, hiszen mindannyiunk anyanyelve, valamint kiváló eszköz arra, hogy a szlovák közönséget, illetve Európát is meghódíthassuk vele a jövőben. Az angol pedig világnyelv, amelyre azért esett a választásunk, mert célunk, hogy Szlovákián, Magyarországon, Erdélyen kívül Amerikában, Angliában is beférkőzzünk dalainkkal a közönség szívébe.
Ha együttes, akkor csapatmunka, ha csapatmunka, akkor a feladatok is megoszlanak. A dalok szövegeit ki írja közületek?
Általában Péter írja a dalokat, de természetesen, ha arra van szükség, a többiek is bekapcsolódnak a munkafolyamatba, összeülünk, és ki a refrént, ki pedig a szöveg egy részét írja. A zenei alap nagyrészt Olivernek köszönhető, mi pedig később hozzápróbálunk gitárral, dobbal.
Mennyi időt vesz igénybe egy-egy dal megírása?
Otthon kell gyakorlunk, hiszen a nagy távolság miatt ez csak így tud működni. Péter és Oliver Kassán tartózkodik, Dávid Pesten, jómagam pedig Királyhelmecen. A távolság ellenére remekül tudunk összedolgozni, hiszen, amint megkapjuk a zenei alapokat, otthoni környezetben gyakorolunk rájuk, amikor pedig személyesen találkozunk, tartunk egy közös próbát, megnézzük, mi az a maximum, amelyet ki tudunk belőle hozni.
Ha választani kelleni, kisebb klubkoncertek vagy nagyobb fesztiválok között, melyiken tudjátok leginkább elképzelni a fellépéseiteket?
Válogatni nem igazán válogatunk, rugalmasak vagyunk, és éppen ezért minden helyszínhez és szituációhoz képesek vagyunk alkalmazkodni. Péternek a nagyobb színpad a terepe, talán magyarázható mindez a meglehetősen nagy mozgásigényével, ha úgy tetszik, hiperaktivitásával.
Péter, rólad köztudott, hogy a zenélésen kívül másik szenvedélyed, hivatásod a színészet. Egyszer azt nyilatkoztad, nem bánnád, ha a színházat összekapcsolhatnád a zenével.
Igen, valóban régi vágyam ez. Szívesen írnék zenét színházi darabhoz, filmekhez, avagy fordítva: színházi produkciót is remek lenne a Semi Holsen zenéjével előadni. Ehhez többet kellene együtt lennünk, hiszen, mint azt említettük is, a távolságok még akadályt jelentenek számunkra.
Rántsátok le a leplet végre az együttes nevéről. Mi a jelentése a Semi Holsennek?
Igazából jelentése nincs. 2009. december 25?i fellépésünkön megkérdezte tőlünk egy szervező, mi a zenekarunk neve, mi pedig néztünk kukán, és azt találtuk mondani: még nem tudjuk. Nem sokkal később láttunk a televízióban egy csehszlovák zenei tehetségkutatót, amelyben fellépett egy énekes palánta. Fonetikusan énekelte a dalait, amely kegyetlenül viccesnek hatott. Többször ejtett ki rosszul egy-két szót, amelyet mi akkor úgy hallottunk egyben, hogy semiholsen. Megtetszett nekünk ez a szintagma ? nevezzük így ? ezért átvettük. Így lettünk a Semi Holsen. Nem tervezzük, hogy változtatunk az együttes nevén, ugyanis hisszük, hogy az idő megszépíti ezt a furcsának, viccesnek tűnő elnevezést.
Milyen szakmai terveitek vannak a jövőre nézve?
Új dalaink mindig készülnek, jelenleg húsz félbehagyott dalunk van, amelyeket, ha éppen van időnk, átdolgozunk. Két hét múlva pedig új, angol nyelvű dallal jelentkezünk, ennek címe viszont legyen meglepetés.
(Készítette: Jónás Ágnes)