Elmarad idén a Duna-Híd fesztivál

Egyéb

(MTI) Czink Judit, az intézmény közművelődési főtanácsosa elmondta: a támogatások jelentős csökkenése miatt nem rendezik meg a programsorozatot, és egyelőre bizonytalan a fesztivál további sorsa is.
 

Az autentikus folklórt és táncszínházat középpontba állító, négy évtizedes múltra visszatekintő fesztivál fő támogatója korábban a Tolna megyei Önkormányzat volt, amely többek közt a táncegyüttesek utazását és ellátását fedezte. A rendezvényhez minden évben jelentősen hozzájárultak azok a települések, amelyek helyszínei voltak a fesztiválnak, és kisebb részben pályázati forrást is igénybe vett az intézmény ? tette hozzá.
    
A fesztivál költségvetése évről évre csökkent; az egyhetes programsorozatot 2008-ban több mint húszmillió, 2009-ben már csak 14 millió forintból rendezték meg, a tavalyi Duna-Híd fesztivál költségvetése 7 millió forint volt. 2011-ben a megyei önkormányzat négymillió forintos hozzájárulását a paksi atomerőmű egymillió, a Nemzeti Kulturális Alap 1,3 millió forintos támogatása egészítette ki.
    
Posta Zoltán, a Tolna Megyei Intézményfenntartó Központ (MIK) vezetője közölte: kormányrendelet alapján az intézményfenntartó központ a megyei önkormányzatoktól átvett intézmények vonatkozásában vagyongazdálkodási és intézmény-fenntartási hatáskörrel rendelkezik. Más, nem intézményi feladatokat és támogatások nyújtását az intézményfenntartó központ nem vállalhatja.
   
A folklór program rendezése 2011-ben vált ketté: a XIX. Duna Menti fesztiválnak Kalocsa, a Duna-Híd fesztiválnak Szekszárd és hét környező település lett a házigazdája. Tavaly a Tolna megyei programokon 600 népzenész, néptáncos lépett színpadra. A kalocsai fesztivált az eredeti, hároméves ütemezés szerint 2014-ben rendezik meg ismét.
    
A rendezvény egy évtizede szerepel az UNESCO hagyományőrző szervezetének (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folkart) a fesztiválnaptárában.