Előadás-sorozattal és a Petőfi-hagyaték ritkán vagy korábban be nem mutatott darabjait felvonultató minitárlatokkal kapcsolódik a kecskeméti Neumann János Egyetem a Petőfi-emlékévhez.

A tájékoztatás szerint a 2022 októberében elinduló, Petőfi-értelmezések a 21. században – változó minitárlatok a Neumann János Egyetemen című sorozat havonta jelentkezik új tartalommal. Az irodalmi esteken szakmai előadók vagy vendégművészek Petőfi Sándor életművét mutatják be más-más nézőpontból. Az előadásokhoz az alkalomra szóló – a költő életművével kapcsolatos ritkaságokat, érdekességeket felvonultató – minitárlatok is kapcsolódnak majd.     

Az októberi nyitóalkalomra a Magyar Nemzeti Levéltár Bács-Kiskun Megyei Levéltára gazdag Petőfi-gyűjteményének számos darabját bocsátotta rendelkezésükre: korabeli megyetérképet, verskéziratot, első kiadást, eredeti képeket a Pesti Divatlap című korabeli hetilapból, ahol a költő legtöbb versét publikálta, továbbá az év elején megtalált, a közönség számára eddig ismeretlen, Mit kíván a magyar nemzet című nyomtatvány közvetlenül a megjelenése után Kecskemétre került első példányát.     

Minden további alkalommal számos érdekességet, ritkán vagy korábban be nem mutatott darabot állítanak majd ki a költő hagyatékából: első kiadásokat, idegen nyelvű Petőfi-kiadásokat, kisnyomtatványokat, metszeteket.     

Az estek első vendége Sudár Annamária előadóművész, aki Isteni Sandrim! című összeállításával érkezik Kecskemétre. A minitárlatokkal kísért előadás-sorozat következő alkalmán, novemberben a vendég Lipthay Endre, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Kézirattárának munkatársa, tudományos kutatója lesz, aki A sokszínű Petőfi. Hagyaték az OSZK-ban címmel mutatja be a nemzeti könyvtár Petőfi-kincseit, odakerülésük fordulatos történetét, sorsukat.     

Az idei utolsó, decemberi est Petőfi és Arany kapcsolatáról, a következő évben pedig Szendrey Júliáról, valamint a Nemzeti dal történetéről hallgathatnak meg előadásokat az érdeklődők a téma neves kutatóitól. A témákat minden alkalommal egy-egy tárlat is kíséri.

Nyitókép: Sudár Annamária: Isteni Sandrim! Fotó: Vincze József