Előkerültek Amenhotep halottaskönyvének töredékei

Kultpol


amenhotep.jpg
Amenhotep

(MTI) John Taylor, a British Museum kurátora elmondta, hogy felfedezése a II. Amenhotep fáraó nevének hieroglifáját tartalmazó kis papiruszdarabkán alapul, amelyet az északkelet-ausztráliai Brisbane szövetségi államban lévő Queensland Múzeum új múmiáinak kiállítására készülve fedezett fel a múzeum pincéjében. A papirusz 99 éve a kiállításra szánt régiségek ládájában volt, és véletlenül figyelt fel rá.

 
A papiruszdarabkák egy 1913-as magánadományból származnak, és általában nem állították ki őket, de most a múmiakiállítás kísérőanyagaként kerültek elő, amelynek az összeállításában a neves brit egyiptológus segédkezett.
 
Az i.e. XV. századi egyiptomi uralkodó nagy építkező volt, az általa emeltetett épületek között volt a Luxor közelében álló, 3400 éves karnaki Ámon-Ré templom, az egyik leglátogatottabb idegenforgalmi nevezetesség.
 
A felfedezés által meglepett Taylor megkérdezte, vannak-e még más töredékek a múzeum levéltárában. "Rövid ellenőrzés után egyértelmű volt, hogy különböző részletek vannak a fáraó Halottaskönyvéből" ? mondta a történész a The Australian on Sunday című lapnak.
 
"Nem akármilyen egyiptomi papiruszról van szó, hanem Egyiptom virágkorának egyik legfontosabb királyáról" ? hangsúlyozta Taylor, aki szerint ilyen felfedezés csak egyszer lehetséges az ember életében.
 
Az egyiptológus elmondta, hogy Amenhotep könyvének más részletei a bostoni Szépművészeti Múzeumban, a londoni British Museumban és a New York-i Metropolitan művészeti múzeumban is megtalálhatók.
 
Az Ausztráliában talált töredékeket le kell fotózni, hogy megállapítsák, a könyv melyik részéről származnak. A könyv hosszúsága Taylor szerint meghaladja a 20 métert, ami révén vélhetően a királysírokban valaha is talált a legnagyobb és legjelentősebb kézirat.
 
"Egyiptomban az 1890-es években rengeteget gyűjtöttek és ástak, és gyakran elfeledkeztek a tárgyak lelőhelyéről" ? jegyezte meg Taylor.