Először Magyarországon Richard Strauss operája

Egyéb

A Capriccio, A hallgatag asszony és a József-legenda után egy Magyarországon most először hallható művel, A béke napjával (Friedenstag) és a Daphnéval folytatódik a Nemzeti Filharmonikusok és Müpa a közös Strauss-sorozata. A béke napjának a szerzői intenció szerint együtt kellett volna elhangzania a bemutatón egy másik operával, a szintén akkoriban komponált Daphnéval. A politikai környezet azonban befolyásolta az alkotások létrejöttét: a persona non gratának minősített Stefan Zweig nem dolgozhatott tovább a zeneszerzővel a szövegkönyvön, maga helyett Joseph Gregort ajánlotta. Mivel a Daphne annak idején nem készült el időben ? ugyanis Strauss többször átíratta a librettót ?, a kettős bemutatóra csak később kerülhetett sor, s ennek hagyománya kikopott az operaszínpadokról, jórészt a Friedenstag náci propagandában betöltött szerepe, valamint a Daphne időtartama és témájának komolysága miatt.

A harmincéves háború utolsó napján játszódó egyfelvonásos eredetileg az 1648 címet viselte volna. A béke napja a bemutatása utáni években rendkívüli sikereket ért el. A darab háborúellenes üzenete tagadhatatlan, és ez igen merész döntés volt akkoriban, de az első két évben megtartott közel száz előadás után a mű lekerült a németországi operaházak műsoráról, s máig a legritkábban előadott Strauss-operák egyike. Az est második felében az egyik legderűsebb Strauss-opera, a Daphne hangzik el, melyet maga a komponista a kedvenc operájának tartott. A nietzschei gondolatokat megfogalmazó bukolikus tragédiát Kocsis Zoltán már kétszer műsorra tűzte a Nemzeti Filharmonikusokkal, ez idáig koncertszerű előadásban.

A két művet az Ausztriában élő rendező, Némedi Csaba viszi színre, aki a hangversenyterem pódiumán egységes színpadképpel jeleníti meg az operákat, ráadásul azok keletkezési idejének egyik jelentős eseményén: az 1936-os berlini olimpián. Mindkét produkció kiváló énekes szólistákat vonultat fel. A Friedenstag Parancsnoka szerepében a már több Strauss-operában is fellépő Michael Kupfert hallhatjuk, míg Mariát a Bayreuthi Ünnepi Játékok rendszeres meghívottja, Christiane Kohl alakítja. Daphnét a sokoldalú, fiatal magyar énekesnő, Pasztircsák Polina formálja meg, Apollót pedig napjaink egyik sokat foglalkoztatott hőstenorja, Ric Furman. A Nemzeti Filharmonikus Zenekart és a Nemzeti Énekkart Kocsis Zoltán vezényli.