Október 8-án startolt el a Margó Irodalmi Fesztivál ? Különkiadás, amely keretein belül izgalmas felolvasásokkal, beszélgetéssel, írói estekkel, könyvbemutatókkal várják az érdeklődőket. A programsorozatot egy sajtótájékoztató vezette fel, melyen bemutatták az eseményt, ismertették előzményeit, célkitűzéseit, valamint támogatói bázisát.
Valuska László, a Margó főszervezője számolt be elsőként a többnapos rendezvény, valamint a Margó-díj létrejöttének körülményeiről. ?Idén tavasszal kitaláltuk, hogy milyen szuper lenne, ha egy díjat az útjára indítanánk, mellyel az első prózaköteteseket díjazzuk? ? mondta, hiszen fontos célkitűzésük a feltörekvő szerzők támogatása mind elismerésekkel, mind anyagiakkal. Valamint ? nem pusztán a díj kapcsán ? egy másik fontos irányt is kijelölt: a Balassi Intézettel szorosabban együttműködve szeretnék a kortárs irodalmi alkotásokat jobban népszerűsíteni külföldön. Hiszen, ahogyan erre fel is hívta a figyelmet, a magyar irodalom egyébként is a nemzetközi színterek homlokterében tartózkodik ? Nádas Péter és Krasznahorkai László nevét emelte ki.
Ezt követően a Margó Irodalmi Fesztivál támogatóinak képviselői szólaltak fel. Szalay-Bobrovniczky Alexandra, Budapest főpolgármester-helyettese a rendezvény fővárosias jellegét emelte ki: ?ez valóban egy városi fesztivál ? olyan napok következnek, melyek a budapestiekhez, illetve Budapestről szólnak.? ?A Margó Fesztivál ? Különkiadásban is van egy fajta intim, személyes hangvétel és közelség, amely miatt mi is nagyon szeretjük a fővárosunkat? ? mondta el célozva arra, hogy az ehhez hasonló kulturális rendezvényeknek erős közösség-összetartó ereje van. A Margó-díjat kiemelt jelentőségűnek tartja abban a vonatkozásban, hogy ezzel több lehetősége nyílik a Fővárosi Önkormányzatnak is arra, hogy segítse a tehetséges fiatalokat.
Sándor Gabriella, a Libri-Shopline nevében köszöntötte a fesztivált, és örömmel konstatálta, hogy a Könyvkiadó-vállalat már öt éve működik együtt a Margó Fesztivállal. ?A Bookline-nak mindig is nagyon fontos volt az olvasás népszerűsítése, és miután az irodalmi fesztivál a fiatalokat szólítja meg, mi is nagy hangsúlyt helyezünk rá, hiszen mindannyian tudjuk, hogy egyre kevesebbet olvasnak a fiatalok? ? hívta fel rá a figyelmet, és reményét fejezte ki abban, hogy az olyan kulturális programsorozatok, mint a Margó, valamennyit oldhat ezen a helyzeten.
Hammerstein Judit, a Balassi Intézet igazgatója kifejtette, hogy mindent megtesznek, hogy a Margó-díj nyertes művét lefordítassák angolra, és megkezdjék külföldi terjesztését. ?Az együttműködés egyik legfontosabb eredménye, hogy a Balassi Intézet szakmai közreműködésének és támogatásának köszönhetően sikerült a Margó Fesztivált a nemzetközi tér felé megnyitni? ? állapította meg, gondolva arra is, hogy a Balassi Intézetnek külön standja is van a legfontosabb könyves- és irodalmi fesztiválokon.
Végezetül pedig Drevenka Edit, az Aegon-díj PR-vezetője is szót kapott. Elmondta, hogy amikor az Aegon-díj valamint a Margó Fesztivál szervezése, illetve érdekeltsége egymásra talált, ?olyan lehetőségeket kerestek, amin keresztül megtudják szólítani a kultúrát szerető közönséget.? Örömét fejezte ki az Aegon nevében, hogy sikerült a szakmai együttműködés lehetőségét megteremteni, és ezzel is népszerűsíteni a fiatalos hangvételű kortárs irodalmat. Nem is beszélve arról, hogy egy rangos díj elnyerése egyben marketinget is jelent az adott mű számára.