A Fekete pont színésznője egyetemi vizsgafilmben is látható

Program

Száznál több nevezés érkezett az idei ELTE Szemlére, ezekből közel hetvenet a közönség is láthat majd április 29. és május 2. között a Stúdió K-ban. A programban szereplő filmek közül vannak, amik az elmúlt időszakban nagy sikereket arattak a Friss Húson és a Filmszemlén is, de érdemes lesz odafigyelni az első Moha- (ELTE Mozgókép Hallgatók) diplomafilmekre is.

Jelenet a Jimmy Hard balladája című filmből. Fotó forrása: ELTE Szemle
Jelenet a Jimmy Hard balladája című filmből. Fotó forrása: ELTE Szemle

A szakmai zsűri – Pálos Gergely, Sós Bálint Dániel, Dér Asia, Csuja László, Stork Natasa – a fődíj odaítélésénél idén közel hetven versenyfilmből válogathat, amelyeket a közönség tizenhárom blokkban tekinthet majd meg.

A programban szerepelnek a Magyar Filmszemlén is sikerrel vetített alkotások. Ilyen többek között Nagy Dániel diplomafilmje, a Budapest 10 óra 25 perc, amely egy szürreális utazáson keresztül beszél a mai Magyarországról, S. Papp Mátétól a Jimmy Hard balladája, amelyben Vizi Dávid karaktere az Ördöggel köt paktumot, valamint Kékes Kiara Hazug disznók az álmok is című kísérleti filmje, amely azzal a gondolattal játszik el, hogy mi történik, ha betiltják a halfogyasztást.

Számos ígéretes hallgatói film az idei ELTE Szemlén kezdheti meg sikeres fesztiválkörútját. Szabó Dávid András a Csak hogy végre valami (sikerüljön) megtörténjen című filmjében Árpád apja nagy becsben tartott csokijának az ellopásával próbál lenyűgözni egy lányt, Fárizs Mihály Ide-oda című munkájának központi kérdése, hogy hol ér véget a barátság, és hol kezdődik a szerelem.

Komoly fesztiválszereplések várhatnak az első Moha- (mozgókép szakos) diplomafilmekre is. Kapás Tibor szatirikus hangvételű alkotásában, a Mobil Kisállat Hamvasztásban a kissé mizantróp Tamás kényszerül átvenni a családi vállalkozást, amelynek üzemeltetése során a nem várt helyzetekben elkezd magára találni. Albert Virág Kétoldali közelítésében a 11 éves Jázmin szüleivel új városba költözik, az új osztályában pedig kiközösítik, így a képzeletbeli barátjánál, Rozinál keres vigaszt.

Látható lesz Ascher Károly Clairvoyance című filmje, amelyben feltűnik a Fekete pont főszereplője, Mészöly Anna is, Kisházy Esztertől a Ne nézz a Napba, ami két egykori barátnő újbóli találkozását ábrázolja, valamint a Cordis című pszichológiai dráma, amelyben egy karrierje csúcsán lévő orvosnak kell szembenéznie sötét múltjával.

Az idei fesztivál különlegessége az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem vendégblokkja lesz, amelyben Kozma Katica a Filmszemlén vetített Én testem című filmje mellett Kovács Mátyás letaglózó drámája, az Ádám fél is helyet kap.

A szakmai programok a korábbiaknál is nagyobb szerepet kapnak az idei ELTE Szemlén. Lesz többek között animációs workshop, az érdeklődők részt vehetnek Veszelák Bori intimitáskoordinátor által tartott workshopon, de érkezik Ruttkay Zsófia és Pálfi György is, akik a Nem vagyok a barátod című filmjük kapcsán tartanak egy mesterkurzust. Lichter Péterrel, Kránicz Bencével és Nagy V. Gergővel beszélgetnek az elméleti és gyakorlati munkák összefonódásáról.

Idén egy plakátbörzével is készülnek a szervezők, ahol a Cinema Niche, a Mozinet, a Magyarhangya és a Cirko Film plakátjaiból válogathatnak az érdeklődők. Az ebből befolyt összeggel ELTE-s vizsga- és diplomafilmek elkészülését támogatja majd a fesztivál. A legjobbak közé bekerülő filmek előreláthatólag az év végén a Cinego streamingfelületén is láthatóak lesznek.

Az ELTE Szemle hosszú távú együttműködési partnere lesz a jövőben a Budapest International Film Festival (BIFF).

A négynapos fesztivált a hagyományok szerint a Best Of vetítés zárja május 2-án, az afterbuli a Könyvtár Klubban lesz. A fesztivál minden programja nyitott és ingyenesen látogatható.

A részletes program és további információk elérhetőek az esemény weboldalán.