Az ember és a mesterséges intelligencia versenyéből most az ember került ki győztesen.

Miles Astray: FLAMINGONE (2024)
Miles Astray: Flamingone (2024)

Egy zsűrizett fotópályázat kizárta az egyik jelentkező képét, amely előzetesen harmadik helyezést ért el. Hogy miért? Mert kiderült, hogy a fotót valójában ember és nem a mesterséges intelligencia alkotta meg.

Az 1893 Awards idén a fotózás mint művészeti forma tiszteletére pályázatot hirdetett, amelynek zsűrizését olyan tapasztalt szakemberek végezték, akik többek között a The New York Times, a Christie's és a Getty Images fotóival dolgoznak nap mint nap. A versenyszabályzat külön kategóriát hirdetett az AI-képek számára, hogy a képgenerátorokkal megalkotott fotókat más szempontok szerint értékelhessék. A szabályok szerint a többi kategóriában a versenyzőknek igazolniuk kellett, hogy nem mesterséges intelligenciával alkották meg a fotókat, viszont az AI-kategóriában nem volt ehhez hasonló nyilatkozat.

Így történhetett, hogy a Miles Astray néven emlegetett fotós Flamingone fotója bekerülhetett az AI-képek közé, majd végül harmadik helyezést ért el. A fotó a People's Choice Awardot is elnyerte a mesterséges intelligencia kategóriában, majd Astray nyilvánosságra hozta, hogy a képet ember készítette. Astray azt mondta, azért nevezte be a fotót a mesterséges intelligencia kategóriába, hogy bebizonyítsa, hogy az ember által készített tartalom nem veszítette el relevanciáját, hogy az anyatermészet és emberi tolmácsok még mindig legyőzhetik a gépet, és, hogy a kreativitás és az érzelmek még mindig többet tudnak, mint egy számsor. Miután Astray felfedte kilétét, pályaművét kizárták a versenyből, mert „nem felelt meg a mesterséges intelligencia által generált kép kategória követelményeinek”. Astray azt mondja, hogy az 1839 Awardsról való kizárása „teljesen indokolt és helyes döntés volt, amit el is vártam és teljes mértékben támogattam”.