Emil Cioranra emlékeznek a Budapesti Román Kulturális Intézetben

Kultpol

 
A Cioran tapintható közelségben című tárlaton idézetek sorakoznak majd a filozófia egyik legnagyobb újkori szkeptikusának és nihilistájának tartott képviselőjétől, aki többször értekezett az ember általános otthontalanságáról. Arra a kérdésre, hogy ki a filozófus, Cioran azt írta, "egy ember, aki a tudatossággal él, de nem tud semmit".
    
"Festmények, tükrök és más olyan tárgyak is láthatók majd a kiállítóteremben, amelyek szimbolikusan kapcsolódnak a nagy gondolkodóhoz. Szerepelnek a tablókon azok az írók, akikkel barátságban volt, köztük Mircea Eliade vagy Eugéne Ionescu, Paul Celan és Samuel Beckett - mondta Brindusa Armanca, a román intézet igazgatója.
 
Levetítik szerdán a Cioran apokalipszise című dokumentumfilmet, amely 1990-ben készült Párizsban, Cioran Odéon utcai tetőtéri lakásában Gabriel Liiceanu és Sorin Iliesiu rendezésében. Ebben a filmben látható a vele készült egyetlen hosszú interjú. A filozófus ugyanis kizárólag az íráson keresztül kommunikált, és akkor először egyezett bele, hogy kamerák előtt beszéljen.
    
A film egyben az "elveszett paradicsom", Nagyszeben és környéke, Cioran gyermekkora felidézése, ahová soha nem adatott meg neki a visszatérés. A filmből - amelyet halálának évében, 1995-ben mutattak be - megismerhetjük Emil Ciorant, az embert, gondolatainak mélységét és fergeteges humorát. Az alkotást Farkas Jenő marosvásárhelyi születésű professzor, az ELTE Bölcsészettudományi Kara román tanszékének tanára, Cioran szakértője vezeti fel a szerdai vetítésen a román intézetben. Farkas Jenő több cikket és tanulmányt írt a filozófusról magyar, román és francia nyelven. A filmet magyar felirattal vetítik.