Emlékezés a Színházcsinálóra

Egyéb

Beszélgetéssel és előadással emlékeztek Schwajda Györgyre november 16-án: a kaposvári Csiky Gergely Színház társulata a Csoda című darabot mutatta be a Gobbi Hilda Színpadon. Az előadás különlegességét adta, hogy Schwajda Gergő rendezésében állították színpadra.

A Nemzeti Színház ?felépítőjéről?, az íróról, a színházcsinálóról és az apáról számos személyes történetet hallhatott a közönség Törőcsik Mari, Schwajda Gergő, Rátóti Zoltán, valamint Vidnyánszky Attila tolmácsolásában.

?Tíz évig voltam a színésznője. A szakma valamiért nehezen akarta beengedni Budapestre, pedig ő hihetetlen módon tudott színházat csinálni: azt művészileg és technikailag is működtetni? ? fejtette ki Törőcsik Mari, aki szerint Schwajda nemcsak mint művész, hanem mint gazdasági ember is zseninek számított. ?Amikor hallottam, hogy Kaposváron a színészei bérezésére új rendszert alakított ki, leküldtem a gazdasági igazgatómat. Tudtam, ha Schwajda csinálja, akkor biztos jól működik? ? jegyezte meg Vidnyánszky Attila.

?Mindig változott, hogyan határozta meg saját magát: egyszer író volt, aki színházat igazgatottTorocsik_mari_naphosszat_a_fakon, máskor direktor, aki színdarabokat ír? ? idézte fel Schwajda Gergő gyerekkorát, amikor a ?Mi az édesapád foglalkozása?? tematikájú fogalmazások kapcsán fagatta édesapját.

Rátóti Zoltán a Csiky Gergely Színház igazgatója vágyott atyaként határozta meg elődje alakját, aki szakmai értelemben mindig a gondoskodó apa képét jelenítette meg számára. ?Gyakran gondolom ma is végig egy-egy döntés előtt, hogy vajon ő mit csinálna ebben a helyzetben? ? mondta el a kaposvári direktor.

?Szeretett goromba lenni, de azt is nagyon jól csinálta? ? mesélt Törőcsik Mari, aki máig szomorúan beszél arról, hogy Schwajda József Attila-díj és Kossuth-díj nélkül halt meg, bár a Kossuth-díjas szakmabeliek felterjeszthették volna az elismerésre.

A Nemzeti Színház megálmodójának Himnusz és Csoda című darabját világszerte számos színpadon bemutatták. Utóbbit láthatták a nézők november 16-án a közönségtalálkozót követően, mégpedig az író fia rendezésében. ?Abból tudok építkezni, ahogyan ő rendezett, ahogyan ő irányította a színészeit, mégis amellett, hogy rendkívül izgalmas az édesapám darabját színpadra vinni, valahol blokkol is, hogy minden egyes mondatban az ő szavait hallom vissza? ? jegyezte meg Schwajda Gergő.