Ezen belül Roginszkij szerint mintegy 4,5-5,2 millió azoknak a száma, akiket letartóztattak, akiknek ügyében nyomozás folyt és ítélet született. Mintegy 7 millióan voltak azok, akiket bírósági vagy egyéb szervek ítélete nélkül deportáltak.
"A mi dolgunk az, hogy a nevüket feltámasszuk" - mondta Roginszkij, aki egy több mint két és fél millió áldozat nevét felsoroló kiadvány CD-változatát mutatta be. Hozzátette, hogy a kiadványon 20 évig dolgoztak a Memorial közösség és többek között a (liberális) Jabloko párt képviselői, s hogy támogatást kaptak különböző állami szervektől, köztük a belügyminisztériumtól.
Roginszkij azt is elmondta: két-három évvel ezelőtti adatok szerint akkor Oroszországban 800 ezer olyan ember élt, akinek papírja volt arról, hogy politikai represszió áldozata volt, ám a valós szám lényegesen nagyobb is lehet, mert a törvény az áldozatok közé sorolja például az üldözöttek gyermekeit, akik a repressziók miatt maradtak szülők nélkül.
Roginszkij emlékeztetett arra is, hogy az üldözések éppen 70 éve, 1937-ben érték el csúcspontjukat. "A repressziók a szovjet rezsim alatt éveken és évtizedeken át tartottak, és az orosz történelem legtragikusabb fejezetévé váltak. A történelem ilyen eseményeire emlékezni kötelező, ellenkező esetben megnő a veszélye annak, hogy az új nemzedékek is ilyen katasztrófába sodródnak" - mondta.
(Múlt-kor/MTI)