Emlékművet avattak a német újraegyesítés évfordulója alkalmából Budapesten

Kultpol

(MTI) - Az ünnepségen mindkét fél emlékeztetett arra, amikor 1990 nyarán Rainer Eppelmann, a Német Demokratikus Köztársaság, Gerhard Stoltenberg, a Német Szövetségi Köztársaság és Für Lajos, a magyar honvédelmi tárca akkori vezetője elültették a két fát a budapesti Stefánia Palota kertjében, akkor azt mondták: amikorra a fák lombkoronája összeér, a német újraegyesítés is meg fog történni. 
    

A német nagykövet a hétfői ceremónián elmondta: "ezeket a fákat egy jobb jövőbe vetett reménnyel ültették ide". A vasfüggöny megnyitásával Magyarország döntő mértékben hozzájárult az európai változásokhoz, a megújuláshoz és érdemi részesedése volt abban, hogy ily módon sor kerülhetett Németország egyesítésére". Hozzátette továbbá, hogy a német szövetségi elnök vasárnapi ünnepi beszédében is kiemelte Magyarország jelentős szerepét.
    

stefania-palota_emlekmu_nemetujraegyesites20evfordulojara_hendecsaba_d_sos20101004008.jpg
Hende Csaba

Hende Csabának megköszönte a gesztust, amely ismét megmutatta számukra, hogy Magyarország és Németország szoros kötelékben, barátságban együttműködik. Végül magyar nyelven is köszönetet mondott.
    

Hende Csaba beszédében köszöntötte az ünnepségen megjelent Für Lajos volt honvédelmi minisztert, aki húsz éve a két német féllel a fákat ültette. Majd úgy fogalmazott: "a szabadság olyan, mint a levegő, ha van, észre se vesszük, ha nincs, meg lehet fulladni a hiányában." Hozzátette: "Európát a szabadság köti össze, meg kell becsülnünk a szabadságot és azon élmények emlékét, amelyek újra összeolvasztották Európát."
    
Az emlékkövet megáldotta a honvédség protestáns, valamint a katolikus tábori lelkésze, végül pedig a honvédelmi miniszter majd a német nagykövet is egy-egy koszorút helyezett el előtte. 
    
Az ünnepséget a német illetve a magyar himnusszal kezdték, zárásként pedig az Örömódát, az Európai Unió hivatalos himnuszát játszotta el a katonai zenekar.