Muzsikás, Romengo, Vujicsics Együttes, Szalóki Ági ? sok-sok különleges fellépő lesz a FolkUdvarban. Hogyan, mi szerint választották ki a fellépőket, akikkel az udvarban találkozhatunk?

Idén úgy döntöttünk, hogy a fesztivál tíz napja alatt az együttélés témáját járjuk körül zenével, tánccal, kézműveskedéssel, népmesékkel, szabadegyetemi beszélgetésekkel. Szeretnénk megmutatni, milyen sokszínű a hagyományos kultúránk, mennyi találkozástól lett még gazdagabb az évszázadok során. A Kárpát-medence néphagyománya nem lenne teljes a svábok, szászok, zsidók, románok, szlovákok, szerbek, beás és oláh-cigányok ? és még hosszan sorolhatnánk ? hagyományai nélkül. Ehhez a gazdag és szép témához választottuk a közreműködőket, kértük fel a zenekarokat tematikus koncertekre, választották kézműveseink a hagyományos mesterségek közül azokat, amelyek valamilyen etnikai jellemzőt hordoznak. Az esti koncerteken hallható lesz zsidó, oláh-cigány vagy épp délszláv tematikus koncert, de lesznek olyan esték, amikor Felvidék, Erdély vagy Kárpátalja nemzetiségeinek muzsikáját hallhatjuk, vagy épp a teljes Kárpát-medence sokszínű népzenéjéből hallható válogatás Szalóki Ági vagy az Erdőfű zenekar jóvoltából. Délutánonként az eddigi években is a nemzetiségek mutatkoztak be, lehet úgy számolni, hogy most is érdemes itt indítani az estét pörgős bolgár, román, szerb vagy épp görög dallamokkal és természetesen tánccal.

 

A legfőbb célunk a FolkUdvar programjaival továbbra is az, hogy megmutassuk mindenkinek, hogy a néphagyomány nem rég letűnt korok mesterségesen őrzött zárványa, hanem ma is érvényes mondanivalóval bír, szerves része lehet a XXI. századi ember mindennapjainak, szórakozási formájának.

 

Vannak visszatérő programelemek, például a Napindító tánckurzus és daloló, a Folkkocsma és táncház kivilágos kivirradatig. Mire számíthat az, aki felkeresi ezeket a programokat?

A napi programstruktúra az évek alatt kristályosodott ki ilyen formában, így az is, hogy a napot 11 órakor egy kötetlenebb táncos-zenés ismerkedéssel indítjuk, vagyis a házigazda zenekarok élő muzsikájára a tánctanárok egy-egy tájegység lépéseivel ismertetik meg az érdeklődőket. Pihenésképpen előkerül az udvar daloskönyve és az adott tájegység néhány énekét is meg lehet tanulni. Hogy a lépések és a dalok rögzüljenek, érdemes ezeket az esti koncertek utáni táncházban ismételni, a folkkocsmában hajnalban elhúzatni a zenekarral. Idén többek között bukovinai székely, szászcsávási cigány, gyimesi csángó, gömöri vagy épp somogyi táncokat és dalokat lehet a FolkUdvarban tanulni. Az esti bulik már kötetlenek, nincs fix forgatókönyv, a hangulat, a résztvevők és néha az időjárás is alakítja a programot. Minden este játszik a táncházban egy rendet a koncertzenekar is, de a hajnalig tartó mulatságért a házigazda zenekaraink felelősek. Erre minden évben pályázatot írunk ki, idén Marosvásárhelyről érkezik hozzánk az Üver zenekar a kiváló énekessel, Kásler Magdival, régi ismerősökként köszönthetjük a Zagyva Bandát és a Stika Bandát és új zenekarként, ebben a felállásban először mutatkozik meg Vizeli Bálint és zenekara. Táncos házigazdáink gyakorlott táncpedagógusok, számosan közülük a Magyar Állami Népi Együttes egykori vagy mai táncosai.

 

Többek között Budai Ilona és Agócs Gergely is várja majd az érdeklődőket az Esti mese felnőtteknek című programon. Miről szól ez az esemény? Miről mesélnek a meghívottak?

A Hagyományok Házában már több mint tíz éve folyik az élőszavas mesemondás oktatása, a népmese természetes szóbeli létének népszerűsítése. Ugyanis sokan még most sem tudják, hogy a mese eredetileg nem gyerekeknek szóló műfaj. A mesélési alkalmak egykor rendkívül fontos szerepet töltöttek be egy-egy közösség életében, a mesék segítettek megerősíteni, fenntartani az adott közösség általános normarendszerét, erősítették az erkölcsi szabályokat, a közösségi célokat. A mesemondó minden alkalommal variálta a mesét, attól függően, kik hallgatták, mi történt aznap velük, fel kellett-e hívni valami fontos történésre a figyelmet. Közösségfenntartó funkciója volt. Ezért is éreztük fontosnak, hogy a népzene, a néptánc és a kézművesség mellett megjelenjen a népmese is a különböző nyári fesztiválok programjaiban, így Kapolcson is. Délután az interaktív gyerekeknek szóló programrészben is lesz természetesen mese, de este, közvetlenül a koncertek előtt elsősorban a felnőttek a célközönségünk, és nem feltétlenül a korosztályos témaválasztás miatt. A FolkUdvar tematikájához igazodva hallható lesz a tíz nap során zsidó, cigány, horvát, csángó, palóc mese is.

 

Lesz kézműveskedés is, mit készíthetnek majd az udvarban a gyerekek és a felnőttek?

Kézműveseink már évek óta visszatérő közreműködői a FolkUdvarnak, igyekeznek évről évre új technikákat, foglalkozásokat hozni. Idén ők is az együttélés témájához válogatták a foglalkozásokat, így például a hagyományos cigány mesterségek közül a kosárfonás kerül terítékre, de akinek kevesebb ideje (vagy önbizalma) van, az vesszőből egyszerű szappantartót vagy karikaelkapót készíthet. Lesz alkalom hímzett könyvjelzőt, szütyőt készíteni egyik nap a délszláv, máskor az ukrán mintakincsből kiindulva. Ki lehet próbálni a bútorfestést is, felvidéki és barkó mintákkal készülünk. Erdély és Moldva népművészete a szövés-fonással jelenik meg idén az udvarban, ki lehet próbálni az ügyességünket a karmantyún, szövőkereten vagy akár a szádfán, amellyel széles szalagot szőhetünk.

 

Mely programokat emelné még ki a FolkUdvar kínálatából?

A szabadegyetem minden évben különös találkozások, jóízű, sok-sok tanulsággal járó beszélgetések alkalma. Sándor Ildikó néprajzkutató és Rosonczy-Kovács Mihály történész-népzenész nagy gondossággal pontosítják a tematikát, választják beszélgetőtársaikat és izgatottan készülnek ők maguk is ezekre a beszélgetésekre. Idén többek között olyan témák kerülnek szóba, mint a csodarabbik szerepe, a moldvai csángók nyelvjárása, a dallamvándorlások vagy a németek magyar hazafisága. Meghívottjaink között szerepel Széki Soós János író, Both Miklós zenész, Kiss Ferenc népzenész, zeneszerző, Szesztay Ádám diplomata és Csoma Gergely szobrász, fotóművész, csángókutató is. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy a FolkUdvar adhat otthont annak a beszélgetésnek, amelyen a kulturális örökség európai éve alkalmából Navracsics Tiborral, az Európai Unió kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosával válthatunk szót Európáról, kultúráról, sokszínű kulturális örökségünkről.

 

Wéber Anikó