Ennio Morricone zenéit olyan puskaropogós, nagyon retro, nagyon western Sergio Leone-filmekből ismerhetjük, mint a Volt egyszer egy vadnyugat, A Jó, a Rossz és a Csúf vagy az Egy maréknyi dollárért című, ?60-as években készült remekek. A már ekkoriban kialakult hírnevén az olasz zeneszerző csak öregbített a későbbi műveivel ? talán nem is kell sorolnunk, de azért soroljuk ?: A misszió, a Cinema Paradiso, az Aki legyőzte Al Caponét, a Volt egyszer egy Amerika vagy A profi című filmekhez írt zenékkel.

Ezek, valamint még több ismert és szeretett Morricone-dallam csendül fel a 60 Years Of Music World Tour budapesti állomásán, a Sportarénában. Az őszre, egészen pontosan október 18-ára időzített koncert Morricone legnépszerűbb zenéiből válogat.

Sokat elárul Ennio Morricone zenei nagyságáról, hogy nem is kellett látnunk a fent említett filmeket ahhoz, hogy ismerjük a zeneszerző nevét és munkásságát. A kétezres évek elejére már minden harmadik telefon A profi filmzenéjén csengett, a rádiók hangszóróiból is agyunkba vésődött a dallam, a Volt egyszer egy vadnyugat betétdalának híre pedig szintén sokakhoz eljutott. Morricone így nőtte ki a filmzene határait és vált világszerte ismert és elismert művésszé.

A kétszeres Oscar- és Golden Globe-díjas olasz zeneszerzőt a magyarokhoz is több szál köti. Talán a legismertebb, hogy a Sorstalanság című filmhez ő komponálta a zenét. A Nobel-díjas Kertész Imre regényéből készült film rendezőjével, Koltai Lajossal azonban nem csak egyszer dolgoztak együtt: a Penélope Cruz főszereplésével készült Maléna, valamint Az óceánjáró zongorista című film is közös munkája volt a Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőrrel. A maestrónak ráadásul nem csupán hivatása, de hobbija is kötődik hazánkhoz: a zeneszerző szenvedélyes sakkjátékos, egyszer még Polgár Judit ellen is kiállt, de a partit végül elvesztette.

Morricone pályafutása számokban tehát: 80 éve komponál, 60 éve hivatása a zeneszerzés. Több mint 600 zenét komponált, több mint 100 klasszikus művet jegyez. Két Oscar-díjat, két Golden Globe-díjat, egy Grammy-díjat és számos további elismerést tudhat magáénak. A legutóbbi Oscar- és Golden Globe-díját Quentin Tarantino Aljas nyolcas című filmjéhez írt zenéjéért kapta. A Jó, a Rossz és a Csúf című westernfilmhez írt Morricone-zene pedig második helyezett a valaha írt legjobb filmzenék Top 200-as listáján.

A 2017-es 60 Years of Music világkörüli turnén több olasz város és Budapest mellett a zeneszerző fellép Párizsban, Rotterdamban, Dublinban, a lengyelországi Łódźban és Prágában is. A budapesti koncerten a Cseh Nemzeti Szimfonikus Zenekar, valamint a magyar Kodály Kórus kíséri. Pályafutását összegző koncertturnéjával kapcsolatban így nyilatkozott: ?Áldottnak érzem magam, és mélyen megtisztelőnek tartom azt a sok elismerést, melyet az elmúlt években kaptam. A díjak, a kedves szavak a szakmában dolgozó emberektől, a közös utunk Quentin Tarantinóval és mindezek felett, látni a hatalmas közönséget a koncerteken, csodálatos érzés. Nagyon várom, hogy ismét élőben játszhassak Budapesten? ? tette hozzá Morricone.

Az alkalom azonban katarzis mellett szomorúságot is hozhat a hazai rajongók számára: a 88 éves olasz zeneszerző utoljára lép fel budapesti színpadon, ezt követően visszavonul a turnézástól, és zeneszerzői munkásságára fog koncentrálni. ?Ennio Morricone a turnéval ünnepli hat évtizedet átívelő pályafutását. A munkának, a zenének természetesen nem kíván hátat fordítani, azonban a jövőben több országot érintő koncertkörutakat már nem vállal? ? közölte Morricone sajtóirodája.

Jegyezd fel tehát a naptáradba a vissza nem térő alkalmat: Ennio Morricone-koncert, Papp László Budapest Sportaréna, 2017. október 18.!

Utóirat: a zsepit ne hagyd otthon!

Révy Orsolya

Fotók: Ennio Morricone Facebook-oldala