Enyedi Ildikó vezetésével új filmalapot hoz létre a budapesti filmfesztivál

Film

A Budapesti Nemzetközi Filmfesztivál (BIFF) a magyar államtól független filmalapot hoz létre első- és másodfilmes hazai alkotók támogatására.

 A Screen Daily szerint a döntőbizottságot Enyedi Ildikó filmrendező vezeti majd.

A Simó Sándor Alapítvánnyal közösen létrehozott filmalap az első évben legalább egy játékfilm és egy rövidfilm megvalósítását támogatná, melyhez 500 000-1 000 000 eurót (mintegy 200–400 millió forint) gyűjtenének magánbefektetőktől, illetve a Magyarországon forgató nemzetközi produkciós cégektől.

A támogatásra olyan első- és második filmes magyar művészek pályázhatnak, akiknek a projektjeihez már tartozik produkciós cég.

A szervezők később filmes iskolák tanulóinak szóló ösztöndíjprogramot is indítanának.

Simó Sándor (Budapest, 1934. augusztus 7. – Budapest, 2001. szeptember 4.)  Balázs Béla-díjas filmrendező, író, forgatókönyvíró és producer a Filmművészeti Szövetség főtitkára volt. Vegyészmérnöknek tanult, majd elvégezte a Színház- és Filmművészeti Főiskola filmrendezői szakát Herskó János osztályában. 1964–1970 között a Mafilm rendezőasszisztense volt. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán is oktatott 1964–1974 között. 1970–1977 között a Mafilm rendezőjeként,  1977–1988 között stúdióvezető-helyetteseként dolgozott. 1987-től a Hunnia Filmstúdió vezetője, a rendszerváltás után – haláláig – igazgatója volt.

Simó első játékfilmje a locarnói fődíjat kiérdemlő Szemüvegesek, ezt követte A legszebb férfikor. Az 1977-es, Apám néhány boldog éve című filmje elhozta Berlinből a filmkritikusok (FIPRESCI) díját. Utolsó nagyjátékfilmje a negyvenes években játszódó Franciska vasárnapjai.

A Simó Sándorról elnevezett díjjal tüntették ki a Magyar Filmszemlén a legjobb vizsgafilmeket, a Simó Alapítvány pedig szintén fiatal filmeseket támogat. Az alapítvány által támogatott első nagyjátékfilm Reisz Gábor VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan című alkotása volt.
Forrás: film.hu