William Tinken nagykövet hétfőn jelentette be, hogy visszaköltöznek a Pariser Platzra, ám a hivatalos bejelentést a július 4-i ünnep során Angela Merkel kancellár és az egykori elnök, George H.W. Bush teszik majd meg, amit a Brandenburgi kapu fölötti, mostanra tradicionálisnak is mondható tűzijáték követ majd. Az épületet ennek ellenére már szinte teljesen belakták, és a jövő héttől a mindennapi ügyek nagy részét is ott intézik majd. Tinken szerint ez nemcsak egy egyszerű épületváltás, hanem visszakapcsolódás a múlthoz is.
Az eredeti követségi épület 1931-ben égett le, amikor aztán a diplomaták 1939 áprilisában újra beköltözhettek, Washington az antiszemita pogromok elleni tiltakozásul már visszahívta nagykövetét. A többiek 1941 végén, a német hadüzenet után távoztak onnan, pár nappal Pearl Harbor után. Az épület a második világháborúban súlyosan megsérült, és a későbbi évtizedek kelet-német nélkülözései is nyomot hagytak a falakon.
Az épület a hidegháború során szinte mindvégig a senkiföldjén, elhagyatottan állt a berlini fal közvetlen közelében. 1987-ben Ronald Reagan onnan alig pár méterre tartotta meg emblematikus beszédét, amelyben a Fal lerombolását sürgette. A terület ma is igen fontos: az utca túloldalán a német nemzeti holokauszt emlékmű található.
Az egyetlen nehézséget mindössze az okozta, hogy 1998-ban, az afrikai amerikai nagykövetségek elleni merényletek után törvényt hoztak a követségi épületek védelméről. A berlini illetékesek szerint a jogszabály szigorúsága lehetetlenné tett volna bármilyen városfejlesztési elképzelést a közelben, így Washington engedett, és 2001-ben áldását adta a berlini kivételre. Az építkezéseknek az sem tett jót, hogy a kongresszus nem szimpatizált a az általa pazarlásnak tartott felújításokkal, és a 180 millió dolláros eredeti költségvetést igen hamar 130 millióra csökkentette, ami a tervek átdolgozását eredményezte.
A július 4-i ünnepségekre 4500 embert hívtak meg, és a rendezvény díszvendégei az egykori berlini légihídban szolgálatot teljesítő, ma is élő pilóták lesznek.