Ebben az évadban négy új bemutatót tartanak. A Shakespeare Fesztiválon lesz a premierje a Troilus és Cressida című Shakespeare-műnek Horváth Csaba rendező-koreográfus színpadra állításában. A ritkán játszott darab Shakespeare egyik legnehezebben besorolható színpadi játéka, amely groteszk és szatirikus komédia, de ugyanakkor tragikus is. A színdarab az ókori Trójában játszódik, cselekménye egy kalandos szerelem története a háború viszontagságaiban. Az előadás főbb szerepeit a Nemzeti Színház két művésze, László Zsolt és Tompos Kátya, valamint a Forte Társulat művészei játsszák. Az előadásban a zenének is fontos szerepe lesz végigkísérve a cselekményt.
Kovács Lajos Spiró György Az imposztor című darabjának főszerepét játssza el Gyulán, a színészkirály Boguslawski alakját, aki az orosz megszállás alatt lévő litván fővárosba érkezve egy színtársulat életének főszereplőjévé válik. Az Ikszek című regényből készült színpadi művet 1983-ban mutatták be a Katona József Színházban Major Tamás főszereplésével. A mostani gyulai bemutatót Árkosi Árpád rendezi, a Budapesti Kamaraszínházzal közös produkcióban létrejövő előadásban Kovács Lajos partnerei többek között Cs. Németh Lajos, Mihályi Győző, Spindler Béla, Dobos Ildikó, Jánosi Dávid, Varga Zoltán, Karácsonyi Zoltán, Majzik Edit lesznek.
A Gyulai Várszínház két év múlva 50 éves lesz. Erre az évfordulóra készülve a színház vezetése elhatározta, hogy az elmúlt fél évszázad legemlékezetesebb színdarabjait újra műsorra tűzi. Az idén a monodrámákkal kezdik a visszaemlékezést. Maróti Lajos A számkivetett című műve a nagy olasz költőről, Dantéról szól, akit száműznek Firenzéből, de ott is megőrzi szellemi függetlenségét, és nem fogadja el a megalázó kegyelmet. Dante szerepét Oberfrank Pál alakítja a Ladics-ház udvarán megvalósuló új bemutatóban. A másik új monodráma bemutató főszereplője Papp János lesz, aki Bethlen Miklós, Erdély kancellárja szerepét játssza el ugyancsak a Ladics-ház udvarán. A Bethlen Miklósról szóló dráma a nemzeti önismeretről, az emberi esendőségről, az elszalasztott nagy történelmi lehetőségekről szól. Ezt a művet, Nemeskürty István Noé galambja című darabját eredetileg a nemrég elhunyt színész, Bánffy György játszotta több évtizedes sikerszériában.
Az új bemutatók mellett az idén nyáron jó néhány sikeres produkciót láthatnak vendégjátékként a Várszínház programjában. A monodrámáknál maradva, ugyancsak nevezetes előadás volt korábban Gyulán Kocsis István Bolyai János című drámája, amely most új feldolgozásban látható a Várszínházban. Kocsis István ugyanis többször átdolgozta a két neves erdélyi matematikusról szóló művét. Az idén A tér címmel játssza el a monodrámát Sebestyén Aba, a marosvásárhelyi Yorick Stúdió színésze Gyulán a Ladics-ház udvarán.
A tavalyi POSZT legjobb előadása díjat nyerte el Sz. Medvegyev Fodrásznő című darabja a Csokonai Színház előadásában. Ezt a művet Szűcs Nelli, Trill Zsolt, Tóth László, Kristán Attila játékával nyáron Gyulán is láthatják a várszínpadon.
Móricz Zsigmond Erdély című regényét sokan a legjobb történelmi műnek tartják a magyar irodalomban. A nagyregényből Závada Pál készített színpadi művet Bethlen címmel, amelynek alcíme Fejedelmi magánügyek. A történelmi drámát az Új Színház tűzte műsorára, amelyet most nyáron Gyulán is megnézhetnek a várszínpadon. Bethlen Gábor szerepében Gáspár Sándor látható, partnere Takács Katalin, Derzsi János, Petrik Andrea, Hirtling István, Huszár Zsolt, Vass György, Nemes Vanda, Papp Zoltán, Sallai Nóra. Márai Sándorral az emigrációban kevesen tartották a kapcsolatot Magyarországról. Egyikük volt Simonyi Imre, József Attila-díjas költő Gyuláról, aki maga is sokat tett az akkor elhallgatott író hazai népszerűsítéséért. Most ez az irodalmi kapcsolat is megidéződik a Fizess nevetve! című előadásban, amelyet Márainak a nagy gazdasági világválságról szóló írásaiból állítottak össze Kőváry Katalin rendezésében. A darab a budapesti Pinceszínház vendégjátékában látható a Várszínházban. A gyulai előadás helyszíne a Ladics-ház udvara lesz, amely néhány méterre van Simonyi Imre egykori remetelakától, ahová Márai a gyulai költőnek címzett levelei érkeztek a 70-es, 80-as években. A darabban játszanak: Vallai Péter, Györgyi Anna, Schnell Ádám, Alberti Zsófia, Szirtes Balázs. Az Indul a bakterház, Rideg Sándor műve kultuszdarab lett Magyarországon. A vígjáték most Gyulán a Kossuth-díjas művész, Eperjes Károly főszereplésével látható a veszprémi Petőfi Színház előadásában vendégjátékként, az ugyancsak Kossuth-díjas Bereményi Géza rendezésében. A kortárs magyar dráma felolvasó-színházi sorozatban Bella Máté-Karafiáth Orsolya A Macskadémon című horror vígmusicaljét hallgathatják meg a Ladics-ház misztikus hangulatú udvarán nagyszerű színészek tolmácsolásában, mint Hegedűs D. Géza, Szemenyei János, Kolti Helga, Földes Eszter, Almási Sándor, a rendező Bagó Bertalan.
A hetedik nemzetközi Shakespeare Fesztivált július 7-17-ig rendezik meg a Gyulai Várszínházban. Az elmúlt években komoly rangot kivívott fesztiválra az idén is világhírű előadásokat, rendezőket, színészeket hívnak meg, és bemutatkoznak a legjobb magyar Shakespeare előadások is.
Vendég lesz a grúz rendező, Robert Sturua, aki Shakespeare Vízkereszt, vagy amit akartok című produkcióját hozza el a tbiliszi Rustaveli Nemzeti Színház előadásában. Új bemutatóval készül Gyulára a litván Oskaras Korsunovas. Shakespeare A vihar című művét a rendező társulata, az OKT játssza el a gyulai fesztiválon világpremierként. Dél-Koreából ritkán jut el előadás Európába. Most a többszörös fesztiváldíjas, látványos produkciót, a Szentivánéji álom című vígjátékot a Yohangza Társulatmutatja be. A magyar Shakespeare előadások közül meghívást kapott a fesztiválra a sepsiszentgyörgyi A velencei kalmár című előadás, amelyet Bocsárdi László állított színpadra. Látható lesz Gyulán az Örkény Színház előadásában Dürrenmatt szatirikus Shakespeare-átirata, a János király. A HOPPart társulat egy friss feldolgozást mutat be Korijolánusz címmel. Efrájim Kishon bohózata is látható a fesztiválon, amelynek címe, RómóNÉ és a Júlia URA. Az író az ismert történetet továbbszőve bemutatja, hogy mi történik a két szerelmessel tíz év múlva. Az Iskola Színház egy interaktív beavató színházi előadáson hozza közelebb a nézőkhöz a Rómeó és Júlia című klasszikus darabot. A fesztivál végleges programja júniusban jelenik meg.
Kiemelkedőnek ígérkezik a londoni Musician of the Globe együttes koncertje Szerecsendió és gyömbér címmel, amelyben Shakespeare-kori kocsmadalok és sikamlós történetek fognak megszólalni a zenekar és a világhírű muzsikus, Philippe Picket előadásában. Külön erre az alkalomra készül a fesztivál felkérésére a Jazzonett program, amelyben Shakespeare szonettek fognak elhangzani jazz zenével Lantos Zoltán és az OpenSource együttes előadásában, Tompos Kátya közreműködésével. A fesztiválon találkozhatunk Bereményi Gézával, lesz egy érdekesnek ígérkező konferencia Shakespeare és a multikulturalitás címmel, filmeket is vetítenek, ismét lesz gasztronómia és mini borfesztivál Midsummer Wine?s Dream címmel koncertekkel, utcaszínházi előadásokkal július 7-9-ig.