Erősítik a régiót a fesztiválok

Egyéb

"A nagyszabású, többnapos rendezvények meghatározó szerepet játszanak a városok, országok gazdaságában. Ezek az események gyakran lehetnek a helyi és regionális gazdasági fejlődés hajtóerői, hozzájárulnak a kereskedelem növekedéséhez, a szolgáltatások bővüléséhez és nem utolsósorban munkahelyteremtő képességgel rendelkeznek. Erre jó példa a hatástanulmányunkban vizsgált, több éves múlttal rendelkező soproni VOLT Fesztivál, és a még igen fiatalnak számító, de már két év után is vezető eseménynek számító Balaton Sound is " - mondta Kali Zoltán, a KPMG Ingatlan-, szabadidős és turizmusfejlesztési csoportjának szenior menedzsere.

 
Az 1993-ban első alkalommal, majd azóta minden évben megrendezett, immár hagyománnyá vált VOLT Fesztivál, Magyarország egyik legnagyobb vidéki rendezvénye lett, amely a helyszínt adó Sopron és vonzáskörzetére is komoly gazdasági, turisztikai és kulturális hatással van. 
 
A Balaton-parti Balaton Sound mindössze két év alatt az ország meghatározó jelentőségű fesztiváljává vált, mely főként Zamárdi településre, de imázsát tekintve az egész balatoni régióra kivetíthető hatással rendelkezik. 
 
A Sziget Kulturális Menedzser Iroda Kft. megbízta a KPMG Tanácsadó Kft. Ingatlan-, szabadidős és turizmusfejlesztési csoportját, hogy a rendelkezésre álló 2008-as adatok alapján vizsgálja meg a két fesztivál gazdasági hatásait és jelentőségét, valamint elemezze a 2009-es rendezvények várható hatásait. 
 
Az 1993-ban indult VOLT fesztiválra érkező látogatók 50 százaléka még tanuló, 45 százalékuk pedig felsőfokú végzettséggel rendelkezik. A tavalyi fesztivál idején Sopron férőhelyeinek több mint 90 százaléka elkelt, a résztvevők pedig több mint 25 ezer vendégéjszakát töltöttek el a városban.
 
A KPMG becslése szerint a fesztivállal kapcsolatos 1,28 milliárdos összköltés 670 millió forint GDP-hozzájárulást és 277 millió forint teljes adóbevételt eredményezett. A rendezvény által generált helyi idegenforgalmi adóból származó bevétel elérte a 14 millió forintot. A Volt fesztivál résztvevői átlagosan 38 ezer forintot költöttek el a négy nap alatt.
 
Balaton Soundon nagyon magas a felsőfokú végzettségű résztvevők aránya; ez 64 százalék volt tavaly. A látogatók átlagéletkora 24 év, amely magasabb a Sziget és a VOLT fesztivál átlagánál is. A fesztivál látogatóinak 10 százaléka tavaly külföldről érkezett. A Zamárdiban fesztiválozók a kempingen kívül összesen mintegy 30 ezer vendégéjszakát töltöttek el a környéken.
 
A KPMG számításai szerint a tavalyi Balaton Sound által generált összes költés mintegy 1,58 milliárd forint volt, ez 816 millió forint GDP-hozzájárulást és 340 millió forint teljes adóbevételt jelentett. A helyi idegenforgalmi adó-bevétel elérte a 18 millió forintot. Adataik szerint a balatoni fesztivál résztvevői a négy nap alatt 41 ezer forintot költöttek.