Az érzéseket kifejező robot és intelligens szőlőskert a Műegyetemen

Egyéb

(MTI) MOGI Robi egy olyan kutatás eredményeként született, amelyben az etológusok megfigyelték a kutyák kötődését gazdájukhoz. Az informatikusok ezt a viselkedést lefordították az algoritmusok nyelvére, majd a mérnökök megépítették azt a robotlényt, amelynek néhány viselkedéseleme a kutyáéhoz hasonlít: vagyis etológiai indíttatású minták alapján alkalmas a kötődéshez kapcsolódó érzelmi állapotok kifejezésére.

 
"A robotikában eddig egyedülállóan új eredményként egy, az emberhez kötődő mesterséges egyed jött létre. Annak ellenére, hogy MOGI Robinak nincsenek érzései, az intelligens tér irányításával úgy tud mozogni az adott szobában, és farokcsóválás közepette úgy tud visszahozni egy labdát, hogy bennünk az az érzés támad: kötődik hozzánk. Örül, ha a közelünkben van, fél az idegentől, de vidám, ha játszhat velünk" ? írják a szervezők.
 
A vezető nélküli légi járműveknek szentelt, videofelvételekkel kísért előadás keretében bemutatják az egyszerű pilóta nélküli repülőgép önálló repüléshez szükséges hardware-felépítését, amely elveit tekintve azonos a jóval bonyolultabb nagy repülőgépekével. Ezt követően élőben meg lehet majd tekinteni egy pilóta nélküli modellrepülőgépet, és kipróbálható lesz az úgynevezett hardware in the loop szimuláció, ahol számítógépes szimulációban kézzel és robotpilótával is vezethető a repülőgép.
 
Az intelligens, 21. századi szőlészettel ismerkedhetnek az érdeklődők a SmartVineyard program keretében. Mint az ismertetőben olvasható, a hatalmas károkat okozó szőlőbetegségek ellen a legelterjedtebb védekezési mód a gyakori, preventív (túl)permetezés, azonban ez igen drága, környezet- és egészségkárosító eljárás. A gombás szőlőbetegségek kialakulása a környezeti tényezők alapján előre prognosztizálhatók, ehhez azonban igen pontos adatok szükségesek. A négy hektáronként elhelyezett SmartVineyard-állomások önszervező vezeték nélküli hálózatot létesítenek, és percenként mérik az időjárási tényezőket, így térben és időben kimagasló pontosságú, táblaszintű előrejelzések nyerhetők.
 
A BME rendezvényeinek köszönhetően a látogatók megtudhatják, hogy miként tanulható és jelezhető előre az emberi viselkedés, lesznek látványos kémiai és fizikai kísérletek. A Szex, drogok és rock'n'roll az infravörös szemeimben című program keretében pedig megtudható, hogy mi köti össze a selyemhernyó-szexálást (ivarmeghatározást), a morfintartalom-meghatározást, a húgykőminősítést, a könnyű drogokat, a nehézvizeket és a tömény italokat, a természetes gumit, a műanyagokat, az ásványi és motorolajokat. Az ismertető szerint az összekötő kapcsot a különböző infravörös és spektroszkópiai méréstechnikák jelentik, amelyek a legtöbb esetben gyorsabbak, kíméletesebbek és költséghatékonyabbak, mint a klasszikus módszerek.
 
Ezer program várja az érdeklődőket 26 város 55 helyszínén pénteken a Kutatók éjszakáján. Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló egész napos, fesztiváljellegű esemény célja a tudomány és a kutatói pálya népszerűsítése. A Tempus Közalapítvány hatodik alkalommal rendezi meg a nagyszabású programot, amelynek idén másodízben a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány is a társszervezője.
 
Az érdeklődők tudományterületet, programot és helyszínt a www.kutatokejszakaja.hu oldalon választhatnak.