Esterházy Miklós kedvenc hangszere a Pannonhalmi Főapátságban

Program

Időutazásra hívja a közönséget Varga Tamás csellóművész együttese június 21-én, a Múzeumok Éjszakáján. A barytontrió hangversenye a Pannonhalmi Főapátságban Esterházy Miklós udvarának zenei világát idézi meg a hangszerrel, amelynek egyik legnagyobb tisztelője maga a herceg volt, ő maga is játszott barytonon.

Pannonhalma, 2021. július 23.

A Boldogasszony-kápolna - amely a mellette kialakított kálváriával a Pannonhalmi Bencés Főapátság részeként 1996 decembere óta a világ kulturális örökségének része - belső tere. A kápolna nem a főapátság épületegyüttesének része, hanem a szomszédos dombon, az egykori tarisznyavár helyén épült 1714-től. A barokk, észak-dél tengelyű, egyhajós temetőkápolnát és kriptát Göncz Celesztin építette eredetileg az apátság környékén élő, nem magyar anyanyelvű lakosság plébániatemplomának. 1724 óta a kápolna alatti kripta a szerzetesek temetkezőhelye. A kápolna barokk berendezését Sajghó Benedek főapátsága idején létesítették.

Készítette: Lehotka László
Tulajdonos: MTI/MTVA
Fájlnév: BCLEHO202107230065
A Pannonhalmi Bencés Főapátság Boldogasszony-kápolnája. Fotó: Lehotka László / MTI

Esterházy udvari zenészei – köztük Joseph Haydn, Luigi Tomasini és Andreas Lidl –, hogy a herceg kedvében járjanak, számos művet komponáltak a hangszerre. Ezek közül öt barytonra, brácsára és csellóra írt trió szólal meg a Boldogasszony-kápolnában – mondta el Varga Tamás. A záródarabot leszámítva az összes mű háromtételes, míg az utolsóként felhangzó Haydn-szerzemény, a D-dúr Divertimento, Hob. XI:97 nagyobb terjedelmű. Ezt – ahogy az az alkotás ajánlásából is látszik – a herceg születésnapjára írta a zeneszerző. „Esterházy udvarába a zene által visszatérni és a hangulatát felidézni egy olyan helyen, mint a Boldogasszony-kápolna, még egyedülállóbbá teszi az élményt” – vallja a csellóművész.

Nemcsak a helyszín, hanem maga a formáció is különleges. Varga Tamás és Robert Bauerstatter brácsaművész is a Bécsi Filharmonikusok tagja, és Maddalena Del Gobbo is többször lépett fel az együttes zenészeivel, jóllehet nem zenekari tag. Utóbbi a baryton mellett viola da gambán és csellón is játszik. Az olasz művész tehetsége már 13 éves korában megmutatkozott, a bécsi konzervatóriumba nyert felvételt, és csellóművészeti tanulmányait kitüntetéses mesterdiplomával zárta. Kamarazenészként és szólistaként számos koncertkörúton vett részt Európában és Ázsiában. Három lemeze jelent meg a Deutsche Grammophon kiadónál, és több nemzetközi komolyzenei díjra is jelölték. 2023-ban a Joseph Haydn Magánegyetem felkérte, hogy tartson mesterkurzust, és publikáljon Haydn zenéjéről.

Robert Bauerstatter brácsaművész a Bécsi Zeneművészeti Egyetem elvégzése után 2001-ben csatlakozott a Bécsi Állami Operaház zenekarához, majd 2004-ben a Bécsi Filharmonikusok tagja és szólamvezetője lett. Szólistaként számos nemzetközi zenekarral lépett fel, a kamarazenét is szenvedéllyel műveli, több együttes tagja, és rendszeresen hívják vendégművésznek. Diszkográfiája 15 felvételt tartalmaz különböző együttesekkel.

Varga Tamás 1992-ben szerzett diplomát a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. Kiváló helyezéseket ért el nemzetközi gordonka- és kamarazenei versenyeken, emellett mesterkurzusokat tart világszerte. A Bécsi Filharmonikusok szólócsellistájaként már több mint huszonöt éves kiemelkedő nemzetközi szólókarriert tudhat magáénak. A zenekarral adott szólófellépései kétségkívül karrierjének legfényesebb pillanatai közé tartoznak. Szólistaként megfordult az összes kontinensen, és neves karmesterekkel dolgozott együtt. Tanulmányai során Bayreuthban Uzi Wiesel mesterkurzusának volt növendéke, a Bartók Szeminárium ösztöndíjasaként pedig Perényi Miklósnak volt a tanítványa.

További információ és jegyvásárlás itt.