A projekt magas színvonalú megvalósítása érdekében az új kiállítóépület megtervezésére kétszakaszos, nemzetközi tervpályázatot ír ki Debrecen város megbízásából a Debreceni Infrastruktúra Fejlesztő Kft., amelyre a legkiválóbb külföldi tervezők mellett hazai tervezőirodák pályaműveit is várják. Az első, előminősítési szakaszt követően 14 külföldi és magyar tervezőiroda pályázatát hívják meg. A második, pályázati szakaszban az irodák 2025. január 7-ig nyújthatják be pályaműveiket, amelyek közül rangos hazai és külföldi szakemberekből álló zsűri választja ki a legjobbat.
A fennálló helyzettel kapcsolatban az olvasható a Debreceni Infrastruktúrafejlesztő Kft. közleményében, hogy a Magyar Természettudományi Múzeum jelenleg három budapesti telephelyen végzi tevékenységét. A szakmai háttérmunka nagyrészt két infrastrukturálisan elavult, a műtárgyak tárolására kevéssé alkalmas területen zajlik, amelyek a nemzetközi múzeumi elvárásoktól messze elmaradnak. A múzeum gyűjteménye és szakmai közössége világviszonylatban is kiemelkedő, így a kormány szándéka, hogy ehhez megfelelő elhelyezést találjon a múzeum számára.
A pályázatról szóló szövegben kiemelik: az elmúlt időszak alapos előkészítő munkálatainak és tanulmányainak eredményeként a természettudományi múzeum új, debreceni kiállítóépülete a Nagyerdőben kaphat méltó elhelyezést. Az Oláh Gábor utcai stadion területén létrejövő múzeum illeszkedik majd a Nagyerdő különleges szövetébe, amely szoros kapcsolatot tart az emberi beavatkozástól mentes természeti környezettel, ugyanakkor a város fő rekreációs területe és tudományos központja is egyben. A beruházással Közép-Európa meghatározó kulturális, tudományos, közösségi intézménye, Európa legmodernebb és egyik legnagyobb természettudományi kiállítóhelye jön létre. Az épület nem csupán modern, innovatív, környezettudatos és egyben világszínvonalú kiállítások, hanem egész napos élményt biztosító programok helyszíne is lesz, amely megfelel a jelen és a jövő kor követelményeinek, múzeumlátogatási trendjeinek – ígérik a projektről.
A közlemény hangsúlyozza, hogy a természettudományi múzeum a hazai és a nemzetközi természettudományos kutatások rangos bázisintézményeként továbbra is küldetésének tekinti, hogy felébressze és fenntartsa a természet sokféleségének megismerése és megértése iránti igényt, valamint elkötelezetté tegye a látogatóit a természeti környezet megőrzése iránt. Ismeretátadási programja mindenki számára biztosítani fogja az ismeretterjesztés, a környezettudatos nevelés és a természettudományos oktatás lehetőségét.