Európa Miskolc színpadán

Egyéb

index3.jpg
Fotó: fidelio.hu

A második alkalommal megrendezett fesztivált a Miskolci Nemzeti Színház és a budapesti Színművészeti Egyetem közösen szervezi: a programra számos európai város diákjai ellátogatnak, tavaly például hét művészeti egyetem adott elő 14 előadást. Ebben az évben hét külföldi és két magyar egyetem mutatkozik be összesen kilenc produkcióval. Az eseményen 2014-ben München, Varsó, Krakkó, Bytom, Vilnius, Prága, Bukarest, Kaposvár és Budapest színművészeti egyeteme vesz részt.

?Tizenöt éve tanítok a Színház-és Filmművészeti Egyetemen, és a vizsgaelőadások során mindig látom azt a hihetetlen kreativitást, lelkesedést, alkotási vágyat, amely jelen van a fiatalokban. Amikor pályáztam a Miskolci Színház igazgatói posztjára a terveimben már szerepelt ennek a fesztiválnak az ötlete? ? mondta el Kiss Csaba korábban a Kultúra.hu-nak. Hozzátette: ?Léteznek más egyetemi fesztiválok, például Moszkvában, Varsóban, ezek azonban nem színházakban, hanem a felsőoktatási intézmények falai között zajlanak.?

Ebben az évben az énekes és zenés színházi előadásokat várnak, a középpontban pedig ezek újszerű megközelítése áll. Bukarestből például a Kopasz énekesnő, Prágából a Damu, Varsóból a Lukrécia meggyalázása, Vilniusból pedig a Mindennek ellenére című darab érkezik, míg magyar előadás keretében látható a Rómeó és Júlia, a Don Giovanni vagy a Sirály.

A színművészetis hallgatók a szereplés mellett tanulhatnak is: számos workshop várja őket a hat nap alatt. A zenei és táncos műhelyeket Horváth Csaba, Gemza Péter koreográfus, rendező, Lőrincz Katalin táncművész, koreográfus, valamint Novák Eszter rendező és Szabó Mónika karmester, zenei vezető tartják.

Kiss Csaba, valamint Ascher Tamás a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem igazgatója egyaránt hangsúlyozta: fontos része, illetve a célja a programnak a szakmai fórum biztosítása. A SZFE vezetője úgy véli, itt lehetőségük nyílik a diákoknak, hogy a legkülönbözőbb szemléletekkel, stílusokkal és életfelfogásokkal találkozzanak. Kiss Csaba pedig kiemelte: a színházi csoportok végig jelen lesznek az eseményen, a külföldi hallgatóknak így lehetőségük lesz arra, hogy egy hét erejéig betekinthessenek a magyarországi szakmai oktatásba.