Európa-szeminárium

Kultpol

A magyar származású, 1956 óta Belgiumban élő szerző franciául is, magyarul is publikál, tanít, gondolkodik. Amikor Európa határairól magyar nyelven ír, biztosak lehetünk abban, hogy nem egy brüsszeli elemző álláspontját ?honosítja?, hanem minden következtetése, kérdése és válasz-kísérlete mögött stabil alapot képeznek Magyarország történelmi-kulturális hagyományai, mai helyzete és lehetséges jövőképe. Noha a kötet címe ? Vigyázat, jönnek a törökök! ? kifejezetten a magyar történelmi tapasztalat sémájára játszik rá, valójában egy olyan témából indul ki, ami számunkra e pillanatban nem tűnik olyan fontosnak. Egészen addig, amíg nem feledkezünk bele a szerző könnyed stílussal megírt, bárki számára befogadható gondolatmenetébe, és már a huszadik oldal táján rá nem jövünk, hogy a ?török veszély? felvetése Bárdos-Féltoronyi részéről inkább fricska, ürügy, apropó a szemhatárunk tágításához.
 

Mindjárt az első fejezetben végigvezet egy gyorstalpaló geopolitikai szeminárium főbb témakörein ? és ha valaki ellene vetné, hogy az egyszerű olvasónak mi szüksége is volna e nyilvánvalóan keveseket foglalkoztató tudományág alapjaira, Bárdos előhúz a bűvészkalapból egy idézetet a geopolitika francia doyenjétől, Yves Lacoste-tól: ?A földrajz első látásra a háborúk kirobbantására való.? A továbbiakban már a frissen szerzett ismeretek birtokában, a szerzővel együtt járjuk végig az Európai Unió határait, és a bővítés lehetséges irányait. Egyben megtanulunk önálló véleményt formálni, mire is való az EU, miért fontos Magyarország számára az egyesült Európához tartozás, és mit jelent a határok bővítése dél, illetve kelet felé. Közben nem csak azzal szembesülhetünk, hogy valójában milyen keveset tudunk a volt szovjet államok jelenlegi helyzetéről, hanem azzal is, hogy addigi, felületes véleményünk a világpolitika fordulatairól mennyire rendszertelen és félrevezető információkra épült. Bárdos-Féltoronyi kevés, de lényeges adatot közöl, amiből magunk is pontosan átláthatjuk a világpolitikai események hátterét, és ami még fontosabb: ironikus, mégis rendkívül tárgyszerű szemléletével megtanít valamelyest időben előre is tájékozódni a nagyhatalmi viszonyok szövevényében.

Azzal, hogy Európa határait ez a könyv nem a szigorúan vett szakmai közegben tárgyalja, hanem kimondottan olvasóbarát formában ? a L?Harmattan kiadó jóvoltából még a címlap is inkább szellemes, mint komolykodó ?, a szerző arra ösztönöz, hogy figyeljük éber tekintettel, ami körülöttünk történik. Bárdos eszménye egy aktív, a köz dolgaiban tájékozott és önálló véleményt alkotó európai polgár, aki nem húzza magára az európai múlt kulturális gőgjét, de nem is tagadja meg Európát egy tévesen értelmezett különállóság nevében.