Ez a csapágy a színházért forog

Egyéb

A Magyar Teátrum Díj Díjátadó Gálaestjének helyszíne ebben az évben is a Békéscsabai Jókai Színház, a gálaest rendezője - a színház igazgatója - pedig Fekete Péter volt. A nagyszínpadon Jegyes-Tóth Krisztina az MTVA műsorvezetője és Németh Kristóf a budapesti Játékszín igazgatója látta el a műsorvezetői teendőket.

Elsőnek a színházi szakma és a társadalmi élet jelentős képviselőit köszöntötték. Jelen volt ? s személyes megjelenésével is kiemelte az esemény jelentőségét ? többek között Szarvas Péter polgármester (Békéscsaba), Babák Mihály polgármester (Szarvas), dr. Juhász Tünde kormánymegbízott, Hausenblasz Dóra minisztériumi főosztályvezető és Doncsev András, az MTVA Kulturális Főszerkesztőségének vezetője. A színházszakmából is fontosnak tartotta a részvételt dr. Ráksi Katalin szakszervezeti ügyvezető, Szabó László, az MTT főtitkára és Mihályi Gábor a Táncművészeti Szövetség elnöke. Jelen voltak Kossuth- és Jászai-díjas színészek, színházigazgatók, közülük is kiemelendő Király Levente, a Nemzet Színésze.



A szakmai berkekben csak csapágydíjnak becézett elismerésnek az elmúlt években már komoly presztízse alakult ki. Az aranyozott csapágygolyót formázó díj szimbolikusan megjeleníti az egymásra utaltságot, hisz a színházi háttérmunkák ragyogó elvégzése nélkül, a színész sem lehet sikeres a darabban a színpadon. Mint ahogy a csapágygolyók is egymáshoz érve, egymást tolva, tovasegítve érik el, hogy egy szerkezet működőképes lehessen, ugyanúgy a színészet és a háttérszakmák közös sikerének tekinthető minden, köztük a nézőtéren felcsattanó vastaps. Ezt a közös munkát ismeri el a színház minden decemberben, - mintegy évzárásként ? jelentőséget tulajdonítva bármely szakmának, bármely színházi dolgozónak, mely a közös sikerért tevékenykedik. A díj odaítélésekor a zsűrinek mintegy 80 színházi háttér- és kiszolgálószakma több mint ezer dolgozója közül kellett kiválasztania az ebben az évben arra érdemeseket. A díjjal - az erkölcsi elismerésen kívül, - a nagylelkű és szintén a színpadok világában dolgozó, jó nevű vállalkozásoknak köszönhetően, 1000 euró pénzbeli támogatás is jár.


A döntés alapján öt szakmai díj került kiosztásra. A díjazottak:

- Imre József, a Játékszín színpadmestere

- Kiss István, a Kaposvári Csíky Gergely Színház kelléktár-bútortár vezetője

- Gulyás Szabó Gábor, a József Attila Színház hangtár vezetője

- Horváth Ilona, a Kecskeméti Katona József Színház gazdasági vezetője

- Gnandt János, a Békéscsabai Jókai Színház festőtár vezetője



Idén még két újdonságnak számító díjat is odaítéltek. A cigány holokausztra emlékezvén egy Nemzetiségi Díjkerült átadásra, amit Werner József, a Cinka Panna Cigány Színház szcenikusa, látvány- és díszlettervezője vehetett át.

A Magyar Teátrumi Társaság hat díjához kapcsolódva átadták - az egyik tagszervezet, a Magyar Színháztechnikai Szövetség által alapított, - első alkalommal idén odaítélt Tolnay Pál díjat is. Ez az életműdíj olyan több évtizedes műszaki tevékenységet ismer el, amelynek a technika újdonságok és a színházak világának összekapcsolódásában töltött be kiemelkedő szerepet. Az első díjazottként Schmidt János, okleveles gépészmérnök, igazságügyi szakértő vehette át a munkájáért járó kitüntető elismerést.


A díjak átadása színvonalas gálaműsor keretében történt, melyben elsősorban a Jókai színház színészei, társulata léptek színpadra, de láthattunk táncosokat többek között a Balassi Táncegyüttesből, színpadra lépett Fila Balázs és Önböli Pál a József Attila Színházból, és elmondta kedvenc versét Körtvélyessy Zsolt, a Kecskeméti Katona József Színház színművésze. Idén sem maradt el az immár hagyományos Színháztörténeti Divatbemutató, amely során a békéscsabai színművészek egykori hírességek, nagy szerepekben viselt eredeti ruháit magukra öltve léptek színpadra. A Díjátadó Gálaestet pedig látványos finálé zárta.

 

Tölgyesi Tibor