Jeles napok

Július – Szent Jakab hava – Nyárhó – Áldás hava

Jeles napok

Szent Anna és Szent Joákim

„Anna örök”
Július 26-a Szent Anna, a magyar néphagyományban Kedd asszonya napja. A katolikusok Szűz Mária édesanyját tisztelik benne. Kultusza a XIII–XIV. században terjedt el Európában, amikor a misztikus isteneszme iránt megcsappant a figyelem, és az evilági boldogulás vágyának kísérőjeleként Jézus ember volta felé fordultak a hivők. Ez a szemléletváltozás a keresztes hadjáratok és zarándoklatok Szentföld-élménye nyomán támadt érdeklődést is tükrözi, és megteremti a szentatyafiság kultuszát. Az ünnep dátuma, Szent Anna feltételezett halála napja, valójában egy templom felszenteléséről emlékezik meg. Mária állítólagos jeruzsálemi szülőházát még a IV. században építették át templommá, és szentelték fel egy július 26-i napon. E templom ünnepét és búcsúnapját Bizáncban július 25-én ülték meg, itt 50 körül Annának már külön templomot is szenteltek. A napot Justinianus császár tette kötelező ünneppé.
Mária szüleiről, Annáról és Joakimról az újszövetségi könyvek egy szót sem szólnak. Legendájuknak és tiszteletüknek forrásai az apokrif írások, elsősorban Jakab elő-evangéliuma. A kiteljesedett középkori legenda szerint Anna első férje volt Joakim. Sokáig nem volt gyerekük, végül is angyali jövendölést követően Anna teherbe esett és megszülte az „első” Máriát, a majdani „Istenszülő” Szűzanyát. Joakim hamarosan meghalt, s Anna újból férjhez ment. Új férjétől, Kleofástól fogant a „második” Mária, Alfeus jövendő felesége, kinek négy fia lett Jézus unokatestvére, és – egy kivételével – apostola: a kisebbik Jakab, Júdás Tádé, zelóta Simon és József. Anna Kleofást is eltemette, és újból férjhez ment egy Salamon nevű emberhez. Neki szülte a „harmadik” Máriát, akit apja után Szaloménak hívtak. Ő lett Zebedeus felesége és szült Jézus számára újabb unokafivéreket és apostolokat: a nagyobbik Jakabot és Jánost.
Anna és leányai, a három Mária, csak egy pogány képzetektől zsongó agyban alkothattak családot (a kopt keresztény felfogás odáig ment, hogy a három Máriából egyet csinált, s fiaikat Jézus fivéreinek tette meg). Együttesükben a zsidó-keresztényektől idegen archaikus istennőháromság képe kísért, amelyet a hellenisztikus korban egy-egy jelentősebb istennő és háromtagú kísérete jelenít meg (l. Héra és a heszperiszek, Aphrodité és a gráciák).

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Békessy Jenő születésnapja – 1874

BÉKESSY JENŐ, (Debrecen, 1874. július 26. – Budapest, 1958. május 14.) állattenyésztési szakember, a magyarországi állattenyésztés irányításának egyik jeles alakja. A debreceni gazdasági tanintézet elvégzése után 1889-1902-ben gazdasági gyakornok volt Mezőhegyesen. 1902-től 1909-ig gazdasági felügyelőként dolgozott, majd a földművelésügyi minisztérium állattenyésztési osztályán működött, melynek 1919-től vezetője volt 1936-ban történt nyugdíjba vonulásáig. A magyarországi állattenyésztés egyik jeles irányítója volt. Több cikke jelent meg a Köztelek (1904, 1906) és a Magyarország (1908) című lapokban.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Diószeghy Dániel születésnapja – 1900

A tüzeléstan tudós professzora, DIÓSZEGHY DÁNIEL (Ungmogyorós, 1900. július 26. – Budapest, 1969. december 25.) kohómérnöki oklevelének megszerzése után a Ganz gyárban dolgozott, majd visszatért Alma Materébe, Sopronba tanítani. A vaskohászat, majd a tüzeléstan tárgyat oktatta. A miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem megalakulása után itt lett a tüzeléstan tanszék tanára, majd tanszékvezető professzora. Tudományos tevékenysége a kemencetervezésen, tüzeléstechnikán kívül a nyersvasgyártásra, vasöntészetre és az alumíniumkohászatra is kiterjedt. Kohómérnökök több nemzedékét oktatta, nevelte.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 2000)

Július 26-án történt

Ma van Szent Anna és Joachim ünnepe, ők Szűz Mária szülei. Anna az özvegyek, a leendő édesanyák, nagymamák, a gyermektelen asszonyok, dajkák, háziasszonyok, szabók, szatócsok, molnárok, csipkeverők, cselédek és takácsok védőszentje, Joachim az asztalosok, a kádárok és a bányászok védőszentje.

 Július 26-án történt:

1533 A spanyol hódítók kivégezték Atahualpa inka uralkodót.

1775 Megalakult az amerikai posta elődje, első postamestere Benjamin Franklin lett.

1825 Megrendezték az első balatonfüredi Anna-bált.

1887 Az orosz cári cenzúra engedélyezte a Ludwig Zamenhof lengyel orvos által készített eszperantó tankönyv terjesztését, ez a nap az eszperantó születésnapja.

1927 Hajdúszoboszlón megnyílt a fövenyfürdő, a mai gyógyfürdő elődje.

1933 A belügyminiszter rendeletben szólította fel a tisztviselőket idegen hangzású nevük magyarosítására.

1956 Egyiptom államosította a Szuezi-csatornát.

1971 Felbocsátották az Apollo-15 amerikai űrhajót, amely végrehajtotta az első bővített tudományos programú Holdra-szállást.

2022. Megnyitották a horvátországi Pelješac hidat, amely a boszniai tengerpart elkerülésével teremt összeköttetést a szárazföld és a Pelješac-félsziget között.

Július 26-án született:

1678 I. József Habsburg-házi német–római császár, magyar és cseh király

1762 Kelemen László színész, színigazgató, a magyar hivatásos színjátszás elindítója

1791 Debály Ferenc József karnagy, zeneszerző, Paraguay és Uruguay nemzeti himnuszának szerzője

1856 George Bernard Shaw Nobel-díjas ír drámaíró, író

1875 Carl Gustav Jung svájci pszichológus és elmegyógyász

1923 Tóth István Balázs Béla-díjas fotóművész, érdemes művész

1928. Stanley Kubrick Oscar-díjas amerikai filmrendező

1930 Szervátiusz Tibor Kossuth-díjas szobrász, a nemzet művésze

1943 Mick Jagger angol rockzenész, a Rolling Stones frontembere

1945 Helen Mirren Oscar-díjas brit színésznő

1948 Almási Tamás Kossuth-díjas filmrendező

1948 Mucsi János Harangozó Gyula-díjas néptáncművész, koreográfus, érdemes művész

1958 Kopasz Tamás Munkácsy Mihály-díjas festőművész, szobrász

1959 Kevin Spacey kétszeres Oscar-díjas amerikai színész

1964 Sandra Bullock Oscar-díjas amerikai filmszínésznő

Július 26-án halt meg:

1864 Fáy András író, politikus, akadémikus, az első magyarországi takarékpénztár alapítója

1952 Evita Perón argentin színésznő, Juan Perón elnök felesége

1967 Füst Milán Kossuth-díjas író, esztéta

1993 Gundel Imre muzeológus, gasztronómus

A képen Szent Anna és Joachim ábrázolása.