Jeles napok

Október – Mindszent hava – őszhó – magvető hava

Jeles napok

Szent őrzőangyalok

Őrangyalok ünnepét a XVI. században Spanyolországban kezdték megülni. Innen terjedt el a Tridentinum hatására is Európában. Az Egyházban a XVII. században vált általánossá. Először szeptember első vasárnapján ünnepelték, így hazánkban még a századfordulón is. Később került X. Pius intézkedésére végérvényesen Mihály arkangyal nyolcadába, mai helyére.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium  (részlet)

Barlai Béla születésnapja – 1870

BARLAI BÉLA (Mosonszolnok, 1870. október 2. – Budapest, 1921. november 20.) kohómérnök, főiskolai tanár, szakíró, főbányatanácsos német anyanyelvű családban született. A selmeci akadémián előbb erdészeti tanulmányokba kezdett, majd átment a kohászati szakra. A diploma megszerzése után, 1894-től vasgyárban, illetve hengerműben tett szert mérnöki tapasztalatokra, amelyek birtokában kezdett tanítani a selmecbányai vaskohászattani tanszéken. Okatatói tevékenysége során arra törekedett, hogy hallgatóinak „a gyakorlatban előforduló problémák megértéséhez és megoldásához szükséges elméleti tudása mindig a kor színvonalán álljon”.
Pályája gyorsan és eredményesen ívelt felfelé. 1902-ben a kolozsvári egyetemen a kémia doktorává avatták. Selmecbányán kidolgozta egy modern vaskohászati laboratórium tervét, amelynek felépítéséhez sikerült az anyagi eszközöket is megszereznie. 1906–1908 között elkészült a berendezéseit illetően a kor színvonalán álló intézmény. Barlai a főiskola vaskohászati kísérleti laboratóriumának megszervezésével jelentős eredményt ért el a magyarországi kohómérnökképzés, a bányászati és kohászati felsőoktatás fejlesztése és korszerűsítése terén. Barlai hosszú időn át tanszékvezető, egy ideig pedig a főiskola rektora is volt. Tanárként, tudósként egyaránt kiemelkedő eredményeket ért el, akit kiváló és vonzó egyéniségnek, megnyerő munkatársnak tartottak. A trianoni fordulat után ő is elhagyta Selmecbányát, de már előtte azok közé tartozott, akik az intézet Selmecről Miskolcra való áthelyezését támogatták.
Barlai Svédországban, Norvégiában, Dániában, Belgiumban, Lotaringiában és Luxemburgban tanulmányozta „a külföldi elsőrangú vaskohászati intézményeket”. A külföldi tapasztalatokat is felhasználva írta meg kétkötetes tankönyvét, a Vaskohászat kézikönyvét, amelynek a vas metallurgiájával és a vaskohászati salakkal foglalkozó első kötete 1909-ben jelent meg Selmecbányán. A Tüzeléstan című második kötet szintén Selmecbányán jelent meg 1912-ben.
Színvonalas tankönyvein kívül számos fontos művet is publikált. 1913-ban adták ki Selmecen A magyar királyi bányászati és erdészeti főiskola vaskohászati kísérleti laboratóriuma című összefoglalóját. 1915-ben ugyanott látott napvilágot a Gazdaságosság érvényesítése az állami vasgyárak üzemeiben című tanulmánya. Rendszeresen publikált a Bányászati és Kohászati Lapokban a tüzelésről, a mangán szerepéről, a vízgázról, a szén hőhatásának kihasználásáról stb.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Csáky Károly: Jeles Elődeink. Lilum Aurum, Dunaszerdahely, 2002. Közzétette a Miskolci Egyetem)

Az erőszakmentesség világnapja – Mahatma Gandhi születésnapja

Az ENSZ Közgyűlése 2007. május végén Mahatma Gandhi születésnapját, október 2-át az ERŐSZAKMENTESSÉG VILÁGNAPJÁVÁ nyilvánította. A Humanista Mozgalom örömmel fogadta a kezdeményezést, és szerte a világon, – beleértve Budapestet is – szervez akciókat és ünnepségeket ezen alkalomból.

Október 2-án történt

1869-ben ezen a napon született Mahátma Gandhi indiai politikus, szellemi vezető, akinek neve az erőszakmentes, polgári ellenállás jelképévé vált. Ezt a napot 2007 óta az erőszakmentesség világnapjaként ünnepeljük.

 
Otóber 2-án történt

1848 Gróf Batthyány Lajos Bécsben végleg visszaadta miniszterelnöki megbízatását.
1910 Az első labdarúgó Magyar Kupa megismételt döntőjében az MTK 3:1-re legyőzte a BTC együttesét.
1937 Megkezdődött az egy hétig tartó „petrezselyem-mészárlás”: Dominika nyugati határvidékén több tízezer haitit öltek meg Rafael Trujillo dominikai diktátor parancsára.
1938 Megkezdte működését az első gázturbina.
1944 A németek leverték az augusztus 1-jén Varsóban kitört fegyveres felkelést.
1944 Megkezdődött a német és az amerikai csapatok között a II. világháború végső szakaszának egyik legfontosabb ütközete a németországi Aachenben és környékén.
1988 Szöulban véget ért a XXIV. nyári olimpia, ahol a magyar sportolók 11 arany-, 6 ezüst- és 6 bronzérmet nyertek.
1997 Elindult Magyarország első ingyenes e-mail-szolgáltatása, a freemail.
2018 Letették a budapesti Kopaszi-gáton épülő Mol Campus Toronyház alapkövét, amely 143 méteres magasságával a főváros legmagasabb épülete, egyben az ország legmagasabb irodaháza.
2018 Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán megölték az abszolút monarchiát bíráló Dzsamál Hasogdzsi újságírót.
2020 Közösségi finanszírozással elindult a telex.hu független online médiaújság.
2021 Első alkalommal tartottak parlamenti választást Katarban.

Október 2-án született:

1452 III. Richárd angol király, az utolsó York-, egyben Plantagenet-házi uralkodó
1813 Kászonyi Dániel honvéd százados, szabadságharcos, újságíró (210 éve)
1869 Mahátma Gandhi indiai politikus, az 1920-as évektől az ország szellemi vezetője
1898 Szilágyi László költő, író, újságíró
1907 Alexander R. Todd Nobel-díjas brit szerves kémikus
1908 Bartha Dénes Erkel Ferenc- és Állami díjas zenetörténész, akadémikus
1917 Harmatta János Széchenyi-díjas klasszika-filológus, akadémikus
1926 Székely György Széchenyi-díjas orvos, neurológus, neurobiológus, akadémikus
1930 Timár Sándor Kossuth-díjas táncpedagógus, koreográfus, a nemzet művésze
1932 Székely László Kossuth-díjas díszlettervező, a nemzet művésze
1951 Sting Grammy-díjas brit rockzenész, zeneszerző

Október 2-án halt meg:

1513 Bartolomeo Della Fonte olasz humanista, filológus
1893 Madarassy László író, költő és utazó
1953 Szép Ernő költő, író, újságíró, a Nyugat munkatársa
1968 Marcel Duchamp francia festő és író
1987 Peter Medawar Peter Nobel-díjas angol zoológus és anatómus, a szerzett immuntolerancia felfedezője
2008 Csiki László József Attila-díjas író, költő, műfordító
2022 Szakcsi Lakatos Béla Kossuth-díjas zongoraművész, zeneszerző, a nemzet művésze

A képen Mahátma Gandhi.