Jeles napok

Február – Böjtelő hava – Télutó – Jégbontó hava

Jeles napok

Szent Péter Apostol székfoglalása – Üszögös Szent Péter

Üszögös Szent Péter, liturgikus nevén Péter székfoglalása (Cathedra Sancti Petri Antiochiae), a Müncheni-kódexben Szent Péter székébe ülete, az Érdy-kódexben Szent Péter apostol székben való felmagasztalása, a Debreczeni-kódexben Szent Pétörnek székös ünnepe, a Winkler-kódexben Üszögös Szent Péter. Népünk nyelvén Üszögös Szent Péter, Turán Üszögető Szent Péter, Sándorfalván Széklábfúró Szent Pétör. Erre az elnevezésre nem hallottunk helyi magyarázatot.
[…]
nálunk magyaroknál sajátos félreértés következtében szerencsétlen napnak számít. Csefkó Gyula mutatott rá, hogy őseink lefordították a hivatalos egyházi kifejezést: Szent Pétörnek ű székössége. Ebből olvasta ki azután a népnyelv az Üszögös Szent Péter alakot.
Ezen a napon az élemedett szegediek, főleg természetesen az asszonyok, nem nyúlnak lisztbe, mert majd üszögös lesz a búza. Libát, tyúkot nem jó ültetni, mert üszögös lesz a tojás, vagyis megfeketedik és nem kél ki.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

A bűncselekmények áldozatainak napja

Az Európa Tanács 1990. február 22-én tette közzé a bűncselekmények áldozatainak chartáját. Ez a nap azóta A bűncselekmények áldozatainak napja, amelyet 1993-tól Magyarországon is megtartanak. Bűncselekmény áldozata egyfelől a bűncselekmény, a tulajdon elleni szabálysértés közvetlen sértettje, valamint az a személy, aki a bűncselekmény és/vagy tulajdon elleni szabálysértés következtében szenvedett el valamilyen sérelmet. A nap célja, hogy felhívja a közvélemény figyelmét az áldozatok iránti szolidaritásra, és növelje az áldozatoknak járó jogi támogatás mértékét.

Mathiász János születésnapja – 1838

A kecskeméti szőlőnemesítő, számos új szőlőfajta létrehozója, MATHIÁSZ JÁNOS (Ádámfölde, 1838. február 22. – Kecskemét, 1921. december 3.) eredetileg nem mezőgazdásznak indult: teológiai és jogi tanulmányokba kezdett, de egyiket sem fejezte be és vármegyei hivatalnoknak állt Kassán. Már ekkor, huszonéves korában 2 holdas szőlőt vásárolt a város környékén és néhány év alatt 1600 szőlőfajtát gyűjtött össze, köztük számos francia és olasz eredetűt. Fajtagyűjteményével az 1873-as bécsi világkiállításon első díjat nyert és egyszeriben hírnevet szerzett, mint szőlészeti szakértő. Negyvenkét éves korában, 1880-ban végleg megvált Kassától és a továbbiakban csak a szőlészkedésnek élt. Először a hegyaljai Mádon, a borkereskedelem egyik központjában vásárolt szőlőt, majd elvállalta gróf Andrássy Gyula 100 holdas szőlészetének vezetését. Ebben a munkakörében azonban szinte minden energiáját a filoxéra elleni küzdelemre kellett fordítania, egy évtizeden keresztül. Egyik kollégája, Katona Zsigmond buzdítására 1890-ben Kecskemét környékén vásárolt 50 holdas birtokot. A homokos talaj betelepítését a helybeli és külföldről behozott fajtákból saját keresztezéssel előállított vesszőkkel végezte.
Hatalmas munkát végzett: élete során mintegy 3500 hibridet állított elő, ezek közül 180-nak részletes fajta-leírását is elvégezte. Az új fajtáknak olyan „költői” neveket adott, mint például Erzsébet királyné emléke, Kecskemét gyöngye, Kecskemét kincse, Cegléd szépe, Mathiász János diadala, de szerepelnek a névadók között a magyar irodalom és történelem nagyjai is: Vörösmarty Mihály, Zrínyi Ilona, Tompa Mihály, Bem tábornok. Ma is 67, névvel ellátott fajtáját tartják számon, melyek közül 12-t világszerte ismernek, termesztenek. A két legismertebb, általa nemesített fajta a Csabagyöngye és a Szőlőskertek királynője. Jórészt neki köszönhető, hogy a magyar – főként a homoki – csemegeszőlő-termelés magas színvonalra emelkedett.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988 [Für Lajos], Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Életrajzi Lexikon)

A magyar parasport napja

2017 óta ünnepeljük A magyar parasport, diáksport és siketsport napját február 22-én, mivel  az Országgyűlés ekkor szavazta meg a kezdeményezést. A dátum kiválasztása szimbolikus, mivel a Mozgásjavító Intézmény falai között 1970-ben ezen napon alakult meg a Mozgásgátoltak Halassy Olivér Sport Clubja. A klub elnevezése a legendás vízilabdázó és úszó, Halassy Olviér (1909–1946) előtt tiszteleg, aki az ép versenyzők között indulva lett lábamputáltként olimpiai bajnok 1932-ben és 1936-ban is. 
A mai magyar parasport kialakulásában döntő jelentőségű volt, hogy az első, intézményesített sportszervezetet olyan legendák alapították meg, mint Tauber Zoltán (1934–2020), hazánk első paralimpiai bajnoka, Fejes András (1946–2020), aki az első magyar paralimpiai érmet nyerte, és a Mozgásjavító tanárai, diákjai. 
Az érzékenyítés és az esélyegyenlőség hangsúlyozása mellett az országos programsorozat célja, hogy a figyelmet a parasportolókra, edzésmódszereikre és helyzetükre irányítsa. A Magyar Paralimpiai Bizottság, a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége szakmai támogatásával minden évben tartalmas programokkal készül a kiemelt nap alkalmából. Meghirdetik az ún. lélekmozgató programot, amelyen keresztül óvodások, az általános és a középiskolások, illetve a felsőoktatásban résztvevők is kipróbálhatják a parasportjátékokat, valamint más érzékenyítő programokon vehetnek részt.  

 

Február 22-én történt

„Azt mondják, az idő megváltoztatja a dolgokat. De az igazság az, hogy magadnak kell megváltoztatnod őket.” 1987-ben ezen a napon hunyt el Andy Warhol, a popkultúra egyik legnagyobb alakja, a fogyasztói társadalom mindennapi tárgyaiból, látványaiból, a kor hírességeiből merítő pop-art vezéregyénisége.

Andy Warhol: Shot Sage Blue Marilyn. Fotó: Angela Weiss / AFP

Február 22-én történt

1371 Trónra lépett II. Róbert, az első Stuart-házi skót király.
1632 Megjelent Galileo Galilei Párbeszédek című műve, amelyért az olasz tudóst az inkvizíció perbe fogta.
1821 Spanyolország ötmillió dollárért eladta Floridát az Egyesült Államoknak.
1848 Párizsban kitört a forradalom, három nappal később kikiáltották a köztársaságot.
1849 A szabadságharc alatt Debrecenben megindult az Esti Lapok című napilap, amely május végétől Pesten látott napvilágot.
1879 Az Egyesült Államokban megnyílt az első Woolworth-áruház, a kiskereskedelmi hálózat 1997-ig működött.
1915 Az I. világháborúban Németország meghirdette a korlátlan tengeralattjáró-háborút a hadszíntérré nyilvánított vizeken.
1924 Calvin Coolidge első amerikai elnökként mondott rádióbeszédet a Fehér Házból.
1943 A náci Harmadik Birodalomban kivégezték a diktatúra ellen szervezkedő Fehér Rózsa mozgalom egyetemista vezetőit, Sophie és Hans Schollt, valamint Christoph Probstot.
1959 Első alkalommal rendezték meg a híres Daytona 500 autóversenyt.
1966 Fellőtték a szovjet Kozmosz 110 bioszputnyikot, amelynek utasai, két kutya, Vetyerok és Ugoljok 22 nap alatt 310-szer kerülték meg a Földet, ezzel máig ők a legtöbb időt űrben töltött állatok.
1979 Saint Lucia elnyerte függetlenségét, ez a nap a karibi szigetország nemzeti ünnepe.
1980 A Lake Placid-i téli olimpia jégkorong döntőjében az esélytelen amerikai válogatott 4:3 arányban legyőzte a szovjeteket, ez volt a híres „csoda a jégen”.
2006 Hazaérkeztek Oroszországból a második világháború végén elhurcolt sárospataki könyvritkaságok.
2014 Az ukrán parlament egyhangú szavazással elmozdította tisztségéből az oroszbarát Viktor Janukovics elnököt, ezzel teljesült a Kijev központjában hetek óta zajló tüntetések legfőbb követelése.

Február 22-én született

1440 V. (Utószülött) László Habsburg-házi magyar és cseh király
1732 George Washington, az Egyesült Államok első elnöke
1757 Csekonics József, a magyar állami ménesintézetek megalapítója
1788 Arthur Schopenhauer német idealista filozófus
1824 Pierre Jules Janssen francia csillagász
1854 Gerbeaud Emil svájci születésű cukrász
1900 Luis Buñuel Oscar-díjas spanyol filmrendező
1903 Rotschild Klára divattervező, a „divat királynője”
1914 Renato Dulbecco Nobel-díjas olasz-amerikai virológus
1924 Lussa Vince Balázs Béla-díjas fotóművész
1936 Bodor Ádám Kossuth-díjas író, a nemzet művésze
1944 Jonathan Demme Oscar-díjas amerikai filmrendező
1949 Hamza Gábor Széchenyi-díjas jogász, akadémikus
1949 Niki Lauda háromszoros világbajnok osztrák Forma-1 autóversenyző
1959 Klukon Edit Liszt Ferenc-díjas zongoraművész
1959 Hortobágyi T. Cirill bencés szerzetes, perjel, pannonhalmi főapát
1975 Drew Barrymore amerikai filmszínésznő
1977 Vereczkei Zsolt paralimpiai bajnok paraúszó

Február 22-én halt meg

1072 Damiani Szent Péter olasz remete, bíboros, egyháztanító
1512 Amerigo Vespucci olasz felfedező és navigátor, róla nevezték el az amerikai kontinenst
1674 Jean Chapelain francia költő, kritikus (350 éve)
1797 Karl Friedrich Hieronymus Münchausen német földbirtokos, katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrt össze
1875 Camille Corot francia festő
1913 Ferdinand de Saussure svájci nyelvész
1942 Stefan Zweig osztrák író
1960 Apáthi Imre Kossuth-díjas színész, rendező
1972 Maleczky Oszkár Kossuth-díjas operaénekes
1980 Oskar Kokoschka osztrák expresszionista festő, grafikus és költő
1983 Olty Magda Kossuth-díjas színésznő
1984 Hermann Imre, a budapesti pszichoanalitikus iskola kiemelkedő alakja
1987 Andy Warhol amerikai képzőművész, a pop-art atyja
1992 Eldon Cessna amerikai repülőgép-tervező és -gyáros
1999 Major Ottó kétszeres József Attila-díjas író
2002 Chuck Jones Oscar-díjas amerikai rajzfilmrendező, producer, Tapsi Hapsi és a Kengyelfutó Gyalogkakukk alkotója
2007 Lengyel Balázs Széchenyi-díjas író, kritikus
2010 Ágai Karola Kossuth-díjas operaénekes
2014 Csala Zsuzsa Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész
2018 Tahi Tóth László Kossuth-díjas színész
2021 Lawrence Ferlinghetti amerikai költő
2023 Dunai Tamás Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész

#eztörténtma