A 14-18. században élt mesterek alkotásait bemutató tárlat, nem csupán egy kiállítás, hanem egy igazi közép-európai vállalkozás, amelyre a hazai gyűjtemények mellett Szlovákiából és Lengyelországból is érkeztek műkincsek - mondta Zombori István főigazgató a jövő februárig látható tárlat megnyitóján, melyen részt vett Juliusz Janusz apostoli nuncius, Joanna Stempinska lengyel nagykövet és Süli János Szlovákia békéscsabai főkonzulja is.
Az idei esztendő a Biblia éve, az országban ezért számos olyan kiállítást szerveznek, melyeken kézzel írott vagy nyomtatott, gyönyörűen illusztrált szentírásokat mutatnak be. A múzeum vezetése egy esztendővel ezelőtt ezért döntött úgy, hogy egy olyan tárlatot rendez, amelyen a bibliai témákat ábrázoló festményeket, szobrokat, ötvös remekeket, textíliákat mutatnak be - fogalmazott a szakember.
A Tisza-parti Kultúrpalota három földszinti termében, valamint kupolájában látható tárlat igazi kuriózuma a kassai műkincsegyüttes, negyvennégy gótikus és barokk műtárgy, amelyeket a Kelet-Szlovákiai Múzeum adott kölcsön a szegedi közgyűjteménynek. Ezek a ódon szárnyasoltárok, patinás faszobrok, miseruhák most először láthatók magyarországi kiállításon.
A kiállításon látható a Pannonhalmi Főapátság tizennyolc középkori és barokk műtárgya, míves ötvösmunkák, szobrok, festmények, valamint számos, a Szeged-Csanádi Püspökséggel testvéri kapcsolatban álló lengyelországi, Sandomierzi Püspökség gyűjteményéből származó remekmű.
A látogatók megcsodálhatnak több, Szegedhez kötődő, eddig még a nagyközönség elől egészen a közelmúltig rejtve maradt műkincset is. A múzeum előcsarnokában két lámpást tartó angyal fogadja a betérőket, a budai mészkőből faragott, festett szobrokat egy ismeretlen mester készítette a 18. század elején. Az angyalok a szeged-alsóvárosi ferences templom és kolostor előtt álló Jézust, Szűz Máriát és szüleit, Szent Annát és Szent Joachimot ábrázoló szoborcsoport mellékalakjai voltak, s restaurálásuk a közelmúltban fejeződött be.
A kiállításon szerepel a Móra Ferenc Múzeum gyűjteményében található a Mária és az angyal találkozásának bibliai történetét megörökítő Az angyali üdvözlet című kép is. A másfél méter átmérőjű, köralakú fatáblára festett alkotást hosszú évekig Alessandro Allorinak vagy Agnolo Bronzinónak tulajdonították, az újabb szakértői vélemények szerint azonban Giorgio Vasari, Michelangelo tanítványa készíthette a késő reneszánsz alkotást.
(Múlt-kor/MTI)