Felavatták a Műegyetem restaurált kőszobrait

Kultpol

muegyetem_szobrokdszzs20070903203.jpg
A négy ülő női kőszobor közül az építészmérnöki kart jelképező a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem épületének Duna-parti bejáratánál.MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

A központi épület bejáratánál álló négy allegorikus nőalak az egyetem akkori négy karát, korabeli szóhasználattal "szakosztályát" ábrázolja: a mérnökit, az építészetit, a gépész- és a vegyészmérnökit. A 3,3 méter magas szobrok egyenként több mint 5 tonna súlyúak, elkészítésük egy évet vett igénybe.

Az ünnepségen Hiller István oktatási és kulturális miniszter beszédében kiemelte: több mint 60 év után ideje volt annak, hogy meglegyen a gondolat, a kellő erő, hogy hagyomány, tradíció, a másik oldalon pedig innováció, megújító képesség együttesen alkossa egy tudományos műhely, egy nagy jelentőségű egyetem jövőjét. Hozzátette: az, hogy a múlt hagyományainak tiszteleteként ez a négy szobor ismét itt áll az egyetem főbejárata előtt, "ez a magyar gondolkodás, a magyar mentalitás és a magyar felsőoktatás jövője".

Molnár Károly, az egyetem rektora beszédében felidézte, hogy a második világháború alatt megsemmisült alkotásokat korabeli fotók alapján a Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrász hallgatói faragták újra. "Hirdessék e szobrok az egykori alkotók emlékét, tegyenek tanúságot arról, hogy a művész utódok méltó örökösök, hiszen kezük nyomán elkészült alkotásokkal szebb, más, teljesebb lett egyetemünk központi épülete" - mondta Molnár Károly hozzátéve, hogy az épület homlokzatán ismét olvasható az egyetem neve.

Az alapításának 225. évfordulóját ünneplő műegyetem központi épületét Hauszmann Alajos építész tervezte, az épület Duna-parti bejáratánál található négy ülő női kőszobrot pedig Senyei Károly szobrászművész mintái szerint kőből faragták ki kétszeres életnagyságban. A főhomlokzat szerves részét képező allegorikus alakok 1909-re készültek el.

(Múlt-kor/MTI)