(MTI) - Az ózdi munkások számára 80 éve épült kultúrház a rekonstrukció eredményeként visszanyerte eredeti állapotát. Az Olvasóban például 700 néző befogadására alkalmas színházterem, mozi, táncterem, könyvtár várja a látogatókat.
Hiller István a szalag átvágása után az impozáns épület egykori tánctermében felidézte, hogy 2003-ban még romos állapotban látta a házat. Mint mondta, a változás az összefogás és a bátor döntések eredménye.
Az 1920-as évek közepén épített ház a magyar munkások oktatási, művelődési és kulturális fellegvára volt. "Nem egyszerűen egy intézmény, hanem ahová illett eljárni és szívesen jártak. (...) Nem sok volt ilyen az országban" - fűzte hozzá a miniszter.
A szaktárca vezetője úgy fogalmazott: a beruházás jó példa arra, hogy a nehézipar egykori központjaként ismert Ózdon megértették az oktatás és a kultúra teljesen megváltozott szerepét, pedig az elmúlt két évtizedet nem könnyű körülmények között élték meg ebben a városban.
Benedek Mihály, a település polgármestere elmondta: a rekonstrukció az épület adottságait, reprezentativitását kihasználva a mai kor elvárásai szerinti hasznosítást célozza meg.
Emlékeztetett arra, hogy az Olvasó Egylet egykori székházát 1924. október 19-én nyitották meg. Az épület vidéki viszonylatban hatalmas méretével - 40 méter széles, 63 méter hosszú - és korszerű felszereltségével országos viszonylatban is kitűnt, nagyságát tekintve a hazai színházak között a hatodik helyen állt.
A rendszerváltozás után a kohászati és a bányászati monokultúra visszafejlődésének, a korábbi, erőltetett iparosítás negatív utóhatásainak következtében Ózd történetének legnagyobb krízisét élte át, amely kihatott a település kulturális életére is.
Az ózdi Olvasó Egylet mint civil szervezet a folyamatos működéshez szükséges finanszírozás hiányában 1999 elején megszűnt. Az egyesület összes ingó vagyonát felélte, csak a lepusztult, teljesen üres házat hagyta maga után. Az 1999-től öt éven át üres, fűtetlen, használaton kívüli épület állaga évről évre erőteljesen romlott.
Az Olvasó épületét 2002-ben adta át a Kincstári Vagyoni Igazgatóság a városnak. A felújításra a Nemzeti Kulturális Alap Műemléki és Régészeti Kollégiumától 322 millió forintot nyertek, a többi pénzt az önkormányzat biztosította.