Felelősség a körülöttünk lévő világ formálása

Egyéb

horyg
Fotó: henkel.hu

?Az est központi témája az újrahasznosítás gondolata köré épül. Az elmúlt évek gazdasági és társadalmi folyamatainak az építészeti tervezés területén is változást kell indukálniuk. A jelen szituáció arra késztet mindnyájunkat. hogy újragondoljuk környezetünkhöz való viszonyunkat. A jövő térformálóinak ebben fokozott felelőssége van? ? kezdte Hory Gergely építész, képzőművész, aki maga is előad a programon. Az est szervezője úgy véli, az  Ikonikus épületek tervezése helyett egyre fontosabbá válik a meglévő, de kihasználatlan épített környezetben rejlő lehetőségek kihasználása. ?A tervezési folyamat során a hagyományos, olykor öncélú építészeti formálási kérdésekkel szemben fontosabbnak tűnik az építészet felhasználóit közvetlenül érintő problémák feltárására koncentrálni. A bemutatott projektek különböző megközelítésből vizsgálják a meglévő fizikai és szociális infrastruktúra újrahasznosításának lehetőségeit? ? fejtette ki Hory Gergely a Kultúra.hu-nak.

Az újrahasznosítás tematikája mellett az est másik érdekessége, hogy diplomamunkákat láthat a közönség. A szervező elmondása szerint a kiválasztásnál a diplomaprojekt témája volt a fő szempont, hiszen olyan előremutató gondolatokat megfogalmazó tervek bemutatása a cél, melyek valós problémákra próbálnak reflektálni valós eszközökkel. Az esemény kísérleti jelleggel jön létre. Ha sikeresnek bizonyul, akkor akár folytatása is lehet új témákkal.

Hory Gergely úgy véli, gyakran tapasztalni, hogy még a képzőművészet területről érkezők is, akiknek szakmája nem áll nagyon távol az építészettől, meglepően keveset tudnak arról, mit csinál egy építész vagy egy építészhallgató. Az Építészek a Stúdióban! program a megfelelő nyilvánosság hiányát próbálja csökkenteni. ?Egy építészeti diplomatervbe a szerző nagyon sok gondolatot, szellemi munkát fektet. Ennek ellenére ezen gondolatok egy szűk szakmai közönségen kívül általában szinte alig jutnak el valakihez? ? indokolta a szervező a koncepciót, majd hozzátette: nem lehet mondani, hogy egy ilyen alkalommal a bemutatott építészeti tervek a társadalom egy széles rétegéhez eljutnak, hiszen a Fiatal Képzőművészek Stúdiója közönségének nagy részét a képzőművészet és kultúra más területén tevékenykedő szakemberek teszik ki.

?Mivel a felvetett témák a hagyományos építészeti kérdéseken túlmutató általánosabb társadalmi jelenségekkel foglalkoznak, ezért remélhető, hogy létrejöhet a közönséggel egy konstruktív diskurzus. Ennek során elindulhat egy intenzívebb kommunikáció a különböző diszciplínák között, melyből szintén hiány van? ? fejtette ki a program egyik fő célkitűzését a szervező.

epiteszek_a_studiobanAz Építészek a Stúdióban keretében bemutatott projektekben Budapest és vidék által ihletett problémamegoldásokat egyaránt láthat a közönség. Lukácsi Nóra az Óbudán található egykori gázgyári tornyok újrahasznosításával foglalkozott. Müllner Péter a Hatvan központjában üresen álló malomépületet alakította át és töltötte meg új funkcióval. Pongor Soma egy kis borsodi falu szociális problémáira keresett válaszokat szintén a meglévő erőforrások felhasználásával. Hory Gergely pedig a Tűzoltó utcai volt Laboratóriumi Műszergyár épületének egy fokozatosan bővíthető és felhasználói igényekre szabható újrahasznosítási lehetőségét kutattam.

?Mivel az épületek általában nem csak építészek számára készülnek, ezért fontos lehet, hogy az építészeti gondolatokról se csak építészek beszéljenek. A minket körülvevő épített környezetnek mindnyájan felhasználói és alakítói is vagyunk. Minden egyes térhasználónak szerepe és felelőssége van abban, hogy milyenné formáljuk a körülöttünk levő világot? ? hangsúlyozta Hory Gergely.