Félsziget nyugat-európai módra

Egyéb

A Félsziget immáron egyike a közép-kelet-európai térség legrangosabb fesztiváljainak, az idei fesztivál pedig az elmúlt nyolc év legváltozatosabb programját biztosította - vélekedett Fülöp Zoltán, a Sziget Kft. projektmenedzsere.
 
Úgy vélem, bátran igazat adhatunk, hiszen a marosvásárhelyi rendezvény idén vonzotta a legtöbb látogatót. Kortól és érdeklődési körtől függetlenül mindenki megtalálhatta a neki legszimpatikusabb programegyüttest.
 

felsziget2010_korn_by_biroistvan_02.jpg
Korn (Bíró istván felvétele)

Amellett, hogy a Korn amerikai zenekar első romániai fellépése volt a Félszigeten, megmutatta magát a svéd Europe együttes is, amely négy éve már fellépett a rendezvényen, de tombolni lehetett a Pokolgépre és a Beatricére is. Aki nem a klasszikus rock és metál műfajokat kedveli, hanem az elektronikus zenének hódol, annak is volt bőven miből válogatni, a Freedom Music Arena és a Kiss Terasz felhozatala minden napra tartogatott meglepetéseket.

 
 Omega (Boda Gergely felvétele)

A fesztivál zenei csúcspontja az Omega produkciója volt, amikor is hozzávetőleg tizenötezer ember tombolt. Az együttes ismert slágerével, Petróleumlámpával ?melegített be?, de  előadták többek közt a Nyári éjek asszonyát, Napot hoztam, csillagot, Ezüst esőt is, majd a Gyöngyhajú lánnyal búcsúztak, amelyet tűzijáték is kísért.

 
Izgalmas pontnak bizonyult az idei fesztivál színházi, filmes és képzőművészeti felhozatala is. A Művésztepen Kolcsár József sepsiszentgyörgyi színművész  Zabhegyező egyéni előadóestjét lehetett megnézni. Népes közönséget vonzott a Kolozsvári Állami Magyar Színház Kövekkel a zsebében előadása Bíró József és Hatházi András alakításával és Keresztes Attila rendezésében. A Drum Up előadás bizonyult a leginteraktívabbnak, hiszen a bukaresti társulat művészei a közönséget is bevonták a produkcióba. Láthattunk ezen kívül spontán utcai színházat, humorestet, stand up comedyt, testfestést is és színvonalas filmeket is.
 
Fontos kiemelni a népzenei kínálatot is, a Palatkai Band, a Szászcsávási Zenekar, a Kalotaszegi Zenekar lelkesen húzta a népi ritmusokat, akadt bőven olyan is, aki táncra perdült. A Kalotaszegi zenekar muzsikusaival beszélgetvén több érdekes dologra is fény derült: a zömében roma származású együttes tagjai ismertek Európában és a tengeren túl is, régóta muzsikálnak együtt, a népzene mellett szívesen meghallgatják a klasszikus rockot is.
 
Az idei fesztivál nemcsak program tekintetében bizonyult a legváltozatosabbnak, a látogatók nemzetiségét, korát illetően is most volt a legszínesebb a felhozatal, az ország különböző szegleteiből érkező magyarok, románok mellett mintegy nyolc százalék külföldi is részt vett a rendezvényen, németek, bolgárok, svédek, szerbek, britek, de Magyarországról is voltak érdeklődők.
 
Bodor László fesztiváligazgató elégedetten állapította meg, a multikulturalitás jegyében zajlott az idei tábor is, valamint azt is hangsúlyozta, hogy 10-15 százalékkal többen vettek részt a rendezvényen, mint tavaly, ezeknek negyvenöt százaléka elsőfesztiválozó.
 
Az igazgató jövőre is legalább ilyen sikeres Félszigetre számít.