H. Bathó Edit elmondta, a sírkápolnák egyházi kérésre megindult feltárásának előzetes engedélyeztetése egy évig tartott, mivel meg kellett győződni arról, hogy az elhunytak hozzátartozói közül senki sem emel kifogást a feltárás ellen.
Közlése szerint összesen negyven - 1794 és 1842 között eltemetett - elhunyt sírját tárták fel az újkori régészet és a történeti néprajz szakembereinek közös munkája keretében. Mivel a koporsókon viszonylag jól olvashatóak a halottak nevei, azonosítani tudták őket. Ennek alapján kiderült, hogy a kriptákba Jászberény és a Jászság elöljáróit, jászkapitányokat, főszolgabírákat és a helyi közösségek más jeles embereit temették - tette hozzá H. Bathó Edit.
A múzeumigazgató a feltárás tudományos jelentőségéről szólva megjegyezte, hogy a 18. század régészeti, antropológiai és néprajzi "vallatása" többnyire írásos emlékek alapján történik. Most viszont az ismeretek kiegészítésére, bővítésére számos tárgyi emléket - halotti viseleteket, imakönyveket, olvasókat - is megvizsgálhatnak.
A helytörténeti kutatást is gazdagító leletekből a restaurálás után a Jász Múzeumban tárlatot rendeznek.
(Múlt-kor/MTI)