Felújítja egykori csehországi otthonát a hírhedt "prágai hóhér" fia

Kultpol

 

A Panenske Brezany-nál található épületet múzeumként vagy ellenállási emlékműként hasznosítanák ? nyilatkozta a rádiónak a település polgármestere, Libor Holik. Reinhard Heydrich 1942-es meggyilkolása után a Cseh?Morva Protektorátus egykori vezetőjének fia, Heider egészen a világháború végéig a kastélyban maradt édesanyjával és testvéreivel, ahonnan később Németországba szöktek.

 

A 76 éves Heider Heydrich most azt javasolja a város törvényhatóságának, hogy újítsák fel az épületet. A feleségével együtt Németországban élő férfi gyakran keresi fel a kastélyt, amelynek felújításáról állítólag már meg is egyezett a polgármesterrel. 'Volt alkalmam Heider Heydrichhel beszélgetést folytatni, amelynek tárgya a kastély eredeti állapotának visszaállítása volt. A férfi felajánlotta: segít pénzt szerezni ? például az Európai Unión keresztül' ? mondta el Holik.

A Birodalmi Biztonsági Főhivatal és a zsidókérdés "végső megoldásának" (Endlösung) megágyazó Wannseei konferencia vezetőjét azért küldték Prágába, hogy csírájában elfojtsa a helyi náciellenes mozgalmakat. 'Meg kell különböztetnünk az apát a fiútól. Heider tízéves volt, amikor a második világháború végén elhagyta Panenske Brezany-t, ezért nem tudhatta, hogy mi folyik éppen' ? vette védelmébe a férfit Holik.

A háború után a kastélyt államosították, majd a Fém Kutatóintézet székhelye lett; ma ismét magántulajdonban van. A jelenlegi tulajdonosnak azonban nincsen meg a beruházáshoz szükséges pénzügyi forrása, ezért fordult Heider Heydrich a város polgármesteréhez. A tervek szerint múzeum nyílna a kastélyban, de az is elképzelhető, hogy az épületet emlékművé alakítanák át.

A Heydrich-merénylet a csehszlovák náciellenes mozgalom egyik legfontosabb eseménye volt. A gyilkosság két Londonban kiképzett ejtőernyős, Jozef Gabcik és Jan Kubis nevéhez fűződik, akik 1942. május 27-én lőtték le a Cseh-Morva protektorátus vezetőjét; Heydrich június 4-én halt bele sérüléseibe.