Az egykori tiltott város szomszédságában található mintegy 1474 hagyományos kínai belső udvaros ingatlant és az ezeket összekötő, szinte csak gyalog járható, keskeny átjárók (hutong) közül negyvenet kívánnak felújítani a kínai hatóságok.
A Peking négy belső kerületében található műemlékeket érintő beruházásokra összesen 250 millió jüant (5,8 milliárd forintot) szánnak, és ez a Kínai Népköztársaság 1949-es kikiáltása óta a legnagyobb szabású helyreállítás. A munkálatok közel tízezer családot érintenek, amelyeknek a felújítás idejére ki kell költözniük otthonukból. A hatóságok szerint azonban legkésőbb a kínai holdújév kezdetére, jövő februárban visszatérhetnek házukba.
Pekingben jelenleg 38 milliárd dollárt költenek metrók, utak építésére és a város szépítésére. Az olimpia közeledtével ez az építési láz láthatóan egyre nagyobb lesz, és a kommunista kormányzat páratlan munkát végez a 2000 éves történelemre visszatekintő város emlékeinek megőrzéséért.
Korábban sok történelmi hely esett áldozatul a maói tervgazdálkodásnak és az azt követő agresszív kommercializmusnak. 2000-ben Liu Qi akkori polgármester megígérte a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, hogy a pekingi olimpia híven fogja tükrözni a "kínai civilizáció ragyogását".
(Múlt-kor/MTI)