A Phare-pályázaton nyert pénzből elvégezték a tetőszerkezet teljes cseréjét, a belső festést, tapasztást, és kicserélték a múzeum kerítését.
Lengyel Ágnes, a múzeum anyagával rendelkező balassagyarmati Palóc Múzeum néprajzos munkatársa elmondta: az 1909-ben épült, háromosztatú, falimasinás tüzelőberendezéssel felszerelt házban eredetileg 1964-ben nyílt meg a múzeum, abban az évben gyűjtötték össze a tárgyakat, berendezéseket Hollókőn.
A közepes gazdasági állású, gyermekével együtt élő család élettereként berendezett múzeum a 20. század első felének paraszti világát idézi. Sajátos faluképet őriz a pitvar, a konyha, a szoba és a kamra. Az ősi palóc ház egyterű mivoltára utal, hogy a szobát nevezték "ház"-nak, itt őrzik a régi típusú lócákat, a falon a ritkán használt cifra tálakat, a kilenc párnával felvetett tornyos ágyat, a fiatalasszony hozományát.
Az épületben többek között a négyfiókos kasznyi, a bölcső és a rózsás láda találhatók, a használati eszközök között a kamrában tartott krumplitörőt, cséphadarót, köpülőt, a konyhai szalmadikót, valamint az udvaron az állattartás eszközeit láthatjuk.
(Múlt-kor/MTI)