Felülvizsgálati kérelemmel él a Gödöllői Királyi Kastély Nonprofit Kft.

Kultpol


godolloikiralyikastely_rudolf-szarny_felujitottak_d_aba20100715001.jpg
A nemrég felújított Rudolf-szárny

A KDB azért büntette kétmillió forintra a kastélyt, mert a testület szerint szabálytalanul jártak el a kastély felújításának közbeszerzése során, és a KDB a kastély ajánlatkérő eljárást lezáró döntését is megsemmisítette.
    

A közbeszerzés a gödöllői kastély felújításának második ütemét tartalmazta, becsült nettó 778 millió forint értékben, uniós támogatás felhasználásával. Az első felhívásra két ajánlat érkezett, az egyiket a Laki Épületszobrász Zrt., a másikat a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. nyújtotta be. Az ajánlatkérő Gödöllői Királyi Kastély Nonprofit Kft. mindkét ajánlatot érvénytelennek, az eljárást pedig eredménytelennek mondta ki. Miközben a Laki Zrt. kezdeményezésére folyt a jogorvoslati eljárás, az ajánlatkérő új, tárgyalásos eljárást kezdeményezett, amelyre csak a Reneszánsz Zrt.-t hívta meg. Mire a jogorvoslat lezárult, az ajánlatkérő megkötötte a szerződést az egyetlen ajánlattevővel - derül ki a határozatból. 
    
A KDB szerint tekintettel a közbeszerzés magas értékére, és arra, hogy a jogsértés nem reparálható, mivel a Reneszánsz Kőfaragó Zrt.-vel időközben az intézmény szerződést kötött, a KDB kétmillió forint bírságot tartott indokoltnak.
    
Holub Katalin, a Gödöllői Királyi Kastély szóvivője tudatta: a kastély a KDB határozatával szemben, "annak nyilvánvaló jogsértő jellege miatt" felülvizsgálati kérelemmel él, így a határozat nem jogerős. 
    
A közlemény szerint a kastély komplex, környezetbarát üzemeltetését lehetővé tevő újjáépítésére és családbarát szolgáltatásokkal történő fejlesztésre, rekonstrukcióra három közbeszerzési eljárás folytattak le: az első eljárás - mivel kizárólag érvénytelen ajánlatokat nyújtottak be a pályázók - eredménytelenül zárult. 
    
Az ezt követően megindított második eljárásban ajánlattételre felhívott két cég, a Laki Épületszobrász Zrt. és a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. közül a Laki Épületszobrász Zrt. három okból is érvénytelen ajánlatot nyújtott be, így az eljárást a közbeszerzési törvény akkor hatályban volt rendelkezése miatt eredménytelenné kellett nyilvánítani - derül ki a kastély szóvivőjének közleményéből. 
 
Az ezt követően megindított harmadik közbeszerzési eljárást a Gödöllői Királyi Kastély "a Közbeszerzési Döntőbizottság előzetes kontrollja és jóváhagyása mellett indította meg", amelyre jogszerűen hívta fel ajánlattételre "az alkalmassági feltételnek megfelelő és a szerződés teljesítésére az előírt rövid idő miatt képes Reneszánsz Kőfaragó Zrt.-t". Az eljárás eredményeként meg is kötötték az építési szerződést. 
    
"A szerződés megkötését követően a Laki Épületszobrász Zrt. jogorvoslati kérelemmel élt a sorban második, eredménytelenül zárult eljárással szemben, kifogásolva ajánlatának érvénytelenné nyilvánítását" - emlékeztetett a kastély szóvivője. 
 
A KDB határozatban kifejezésre juttatott álláspontja szerint a Gödöllői Királyi Kastély "jogsértően járt el akkor, amikor nem biztosított hiánypótlásra lehetőséget egy olyan pénzügyi intézményi igazolás vonatkozásában, amely alapján - a Közbeszerzési Döntőbizottság határozatban rögzített véleménye szerint is - a Laki Épületszobrász Zrt. nem felelt meg az alkalmassági követelménynek, és maga az igazolás sem tartalmi, sem pedig formai szempontból nem volt hiányzónak, sem hiányosnak tekinthető".
    
Ezért a KDB-határozattal szemben "annak nyilvánvaló jogsértő jellege miatt" felülvizsgálati kérelemmel élnek, így a határozat nem jogerős.