Fényképek és zeneszó

Egyéb

Pontosan mit kell tudni az április 25-i slideshow programról? Mi teszi egyedülállóvá a dolgot?

Négy egészestés slide show előadás várja az EuroCenter Moziba látogatókat április 25-én 15:00 és 22:00 óra között. Első fotókiállításomat 1994-ben rendeztem meg, az azóta eltelt húsz évben készült, és általam fontosnak tartott képeim lesznek a főszereplői a Photovancso-maraton rendezvénynek, amelyeket ezúttal nem egy tárlat vagy fotóalbum formájában mutatok be, hanem egy fantasztikus kép- és hangtechnikával felszerelt moziteremben, ahol arra is lehetőség nyílik, hogy Magyarországon elsőként 4K (ultra HD) minőségben kerüljenek fotós slide show-k bemutatásra. Tudomásom szerint hasonló vállalkozás korábban nem valósult meg idehaza, de talán külföldön sem. Ám reményeim szerint nem ettől lesz igazán egyedülálló ez az est, hanem maguktól a képektől, amelyekért egytől-egyig tűzbe tenném a kezem.

 

Néhány szóval bemutatná külön-külön a négy előadást?

A Vancsó!Live (15:00) főszereplője a fekete-fehér lesz. A hat rövidebb, külön-külön tematikájú slide show mellett sokat mesélek majd a képek keletkezésének történeteiről, egy mára már majdnem elfeledett műfajról, az autonóm riportról, és konkrét képeken keresztül beavatom a nézőket sajátos munkamódszerembe is. Egyfajta kulcsot adok a későbbiekben látottakhoz.

A Vancsó!Live 2.0 (16:30) ennek a folytatása, ahol már előkerülnek a színek is. Még filozofikusabbak, letisztultabbak a képek, és bemutatom, hogy egy hibából miként lehet erényt kovácsolni, a szándékosan bemozdított képek misztikus, impresszionista hangulatával. Itt két félórás slide show-t vetítek.

Az Álomvölgy (18:00) fotófilm az erdők láthatatlan lelkének bemutatásán keresztül a saját belső világunk felfedezésére inspirál. Ez lesz a 2012-ben bemutatott rendhagyó alkotás újravágott, szélesvásznúra szabott ősbemutatója, amely egyben az első magyarországi 4K (ultra HD) minőségű slide show vetítés lesz!

A Vancsó-World / The Peter Gabriel Slide Show (19:30 és 21:00) egyfajta tisztelgés a hamarosan Budapesten is koncertező művész előtt, akinek zenéje már tizenéves koromban nagy hatással volt rám, és meggyőződésem, hogy például a huszonöt évvel ezelőtti Birdy filmzenéje sokat alakított rajtam, és akár a mostani képeim, valamint az ízlésem alakulásában is nagy szerepet töltött be. Ez a vetítés is 4K-s projektorrról megy.

Hogyan válogatta ki ezt a 245 fotót, mennyire volt nehéz a szelektálás?

A képek válogatását megelőzte a zenék kiválasztása és sorrendbe tétele, majd a szövegek megértése és az instrumentális számok hangulatának "megfejtése". Ezután kerestem a megfelelő fotóimat a zenékhez, majd az egyes tételeken belüli képsorrendet találtam ki, törekedve arra, hogy az áttünések és az egész dramaturgia jól működjön. Mindez hosszú heteket vett igénybe...

 

 

Peter Gabrielen kívül milyen zenészek voltak még hatással a művészetére?

Pici gyerekkorom óta nagy zenefogyasztó vagyok, sokáig zongoráztam is hobbi szinten, és talán az instrumentális zene közelebb áll hozzám, mivel a fotográfia is szavak nélkül próbálja bemutatni, megfejteni a világot. A klasszikus zenét elég jól ismerem, Chopin-től Mahlerig sokan hatottak rám, de jazz vagy rockzene is gyakran szól otthon. Pat Metheny koncertjeiről például nem szívesen maradok le. Emellett természetesen imádom az énekeseket is, hosszan sorolhatnám a kedvenceimet.

 

Milyen tervei vannak még a 2014-es év további részére?

Nagy pihenést tervezek ezután, mivel hónapok óta intenzíven dolgozom a Photovancso-maratonon. Szerencsére nem tudtam előre, hogy ez ennyi időt, energiát vesz el az életemből, máskülönben talán bele sem kezdtem volna. Igaz, már az is gyanús lehetett volna, hogy eddig senki nem csinált ilyet. Persze nálam a pihenés az aktív feltöltődés időszaka is egyben, hogy aztán onnan folytassam, ahol abbahagytam. Szeretem magamat is meglepni, a fotóban is azt élvezem, ha a világ meglep egy váratlan látvánnyal, ezért konkrét terveim általában nincsenek, viszont ha önazonosan élem az életem, a lehetőségek (és a képek is!) "maguktól" meg szoktak jelenni.