Férfi nevek, női sikerek

Egyéb

books_1655783_960_720_600x400.png
Fotó: pixabay.com


J.K. Rowling = Robert Galbraith

J.K. Rowlingot Nagy-Britannia egyik legsikeresebb írójaként tartják számon a Harry Potter-sorozat megírása óta. Elmondása szerint azért publikált csupán a monogramjával, hogy ne ijessze el a fiatal fiú olvasókat. Azt soha nem tudjuk meg, hogy ez is közrejátszott-e a ?kis túlélő? elképesztő sikerében, de az egészen biztos, hogy Rowling férfi álnéven kezdett új könyveinek megírásába.

Krimisorozatának első kötetét Robert Galbraith néven jegyzi. De az álca nem tartott túl sokáig, a The Times ugyanis leleplezte Rowlingot és nyilvánosságra hozta valódi személyazonosságát. Ettől függetlenül az eladás töretlenül nőtt, sőt alteregójához ragaszkodva interjúit is öltönyben és nyakkendőben adta a Harrogate Krimiíró Fesztiválon. Rowling azt nyilatkozta, hogy írói szabadságának kiterjesztése miatt találta ki Galbraith-et.

jk_rowling_600x337.png
Fotó: stylist.co.uk

?Arra vágytam, hogy visszamehessek az időben a karrierem kezdetéhez, amikor még elvárások és előítéletek nélkül írhattam, valamint objektív visszajelzéseket kaptam. Nagyszerű érzés volt álnéven alkotni és kicsit sajnálom, hogy ilyen rövid ideig tartott, mégis hálás vagyok azért a sok jó tanácsért, hozzászólásért, amelyeket ebben az időszakban kaptam. Továbbra is Robert Galbraith néven írom a sorozatot, mert szeretnék távolságot tartani a többi művemtől és azt is élvezem, hogy valaki más bőrébe bújhatok.?

Emily, Charlotte and Anne Brontë = Ellis, Currer és Acton Bell

A Brontë nővérek abban a században éltek, amikor az írónők az egész társadalmat átjáró szexizmus miatt használtak férfi álneveket. Amikor Charlotte verseire az elismert költő, Robert Southey azt mondta, hogy: ?az irodalom nem lehet egy nő életének a része?, felülemelkedett a kritikán és újrakezdte Currer Bell álnéven. Nővérei követték testvérük példáját, mindketten olyan álnevet választottak maguknak, amelyek megegyeztek saját nevük első betűjével. (Acton és Ellis Bell) A Jane Eyre sikere után a testvérek felfedték valódi kilétüket londoni kiadóiknak.

bronte_600x724.png
Fotó: stylist.co.uk

Mary Anne Evans = George Eliot

A szintén 19. századi Mary Anne Evans egészen érdekes utat választott műveinek kiadatásához. Silly novels by lady novelists (nyers fordításban: Butus novellák hölgyek tollából) című művét George Eliot néven publikálta. Irodalmi hírnevét Adam Bede című regényével alapozta meg. Ezt a remekművet élethűség és az angol népélet alapos ismerete jellemzi. Regényeit majdnem minden európai nyelvre lefordították.

Ann Rule = Andy Stack

A vérbeli krimiíró, Ann Rule 26 best-sellerrel dicsekedhet, ám ebben a férfiak uralta műfajban nem lehetett zökkenőmentesen sikert elérni. A ?60-as évek végén Rule a True Detective Magazinnak írt, ám hiába dolgozott korábban a rendőrségnél, kollegái azt tanácsolták, hogy munkáit Andy Stack álnéven publikálja. Első saját néven kiadott könyve (The Stranger Beside Me) a hírhedt sorozatgyilkosról, Ted Bundyról szól.

gettyimages_173336411_master.jpg
Fotó: stylist.co.uk

Louisa May Alcott = A.M. Barn

A klasszikus irodalom kedvelői számára valószínűleg nem ismeretlen Louisa May Alcott Kisasszonyok című műve. Azt azonban a legnagyobb rajongók sem tudják, hogy első elismeréseit sokkal sötétebb hangvételű alkotásaiért kapta, amelyeket A.M. Barnard álnéven publikált.

Alcott ezzel nem a szakmában uralkodó szexista előítéleteket akarta kikerülni, csupán a pénz motiválta. ?Férfiként? ugyanis sokkal többet tudott keresni abban az időben. Az írónő tulajdonképpen a rövid történetekből származó pénzzel akarta megalapozni későbbi munkásságát. Saját néven papírra vetette a Kisasszonyokat, aktívan részt vett a szüfrazsett mozgalomban és világszerte terjesztette a nők egyenjogúságáról írt üzeneteit.

Forrás: Stylist.co.uk

http://www.stylist.co.uk/books/female-authors-with-male-pen-names-pseudonyms