?Eszterháza nem egyszerűen főúri rezidencia, hanem kulturális központ is volt, olyannyira, hogy a baritonon tökéletesen játszó herceg maga is gyakran csatlakozott muzsikusaihoz. Magát Joseph Haydn-t szerződtette, akinek közreműködésével Eszterháza Tündérvilága - ahogyan Goethe nevezte - a 18. századi klasszikus zene európai fellegvárává vált. 2014 nyarán is Haydn és a 18-19. századi zeneszerzők műveit hallhatja Eszterháza közönsége ugyanazokon a helyeken, ahol e művek egy része először csendült fel: a kastély díszes termeiben, a Marionettszínházban vagy éppen a szabad ég alatt? ? mondja Fényes Miklós leszármazottja: herceg Esterházy Antalnak köszöntőjében.
A régi zenei fellegvár hangulatát július utolsó hétvégéjén két előadás varázsolja vissza a nézőközönségnek. Július 26-án, szombaton este a fertődi Eszterházy-kastély Marionettszínházában Boldoczki Gábor, az új generáció kiemelkedő tehetségű trombitása kápráztatja el a publikumot. Boldoczki Gábor 14 évesen megnyerte a Magyar Országos Trombitaversenyt, a nemzetközi zenei élet elismerését pedig a müncheni ARD és a legjelentősebbnek tartott párizsi Maurice André-verseny első díja és különdíja hozta el számára. Azóta számos nemzetközi zenei verseny és fesztivál díjazottja. Rendszeresen koncertezik olyan neves koncerttermekben, mint a bécsi Musikverein, az amszterdami Concertgebouw, a berlini Philharmonie, a párizsi Théâtre des Champs-Élysées, a luzerni KKL, vagy a budapesti Művészetek Palotája. Kiemelkedő zenei és művészeti tevékenységének elismeréséül 2013 márciusában Liszt Ferenc-díjjal tüntették ki. Az Eszterházi Vigasságok közönsége Haydn c-moll szimfóniáját és Esz-dúr trombitaversenyét, Donizetti eredetileg angolkürtre írt G-dúr concertinóját, valamint Schubert I. D-dúr szimfóniáját hallhatja a trombitaművész és az Erkel Ferenc Kamarazenekar előadásában, Rácz Márton vezénylésével.
A szent zene szolgája címen július 27-én, vasárnap este a Mindenszentek Plébániatemplomban Fertőszéplakon szólaltatják meg A. Caldara, J. J. Fux és J. Haydn dallamait Kiss Noémi és Bodrogi Éva szopránénekesnők, valamint az Esterházy Hofkapelle szólistái korhű hangszereken: Kertész Ágnes ? hegedű, Ujszászi Kinga ? hegedű, Móré László ? brácsa, Baranyay Piroska ? gordonka, Lukácsházi István ? nagybőgő, Borsányi Márton ? csembaló, orgona.
Kiss Noémi a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia Tanárképző Intézetében és a londoni Guildhall School of Music and Drama intézetében végezte tanulmányait. Repertoárja a reneszánsztól a barokkon át a kortárs művekig terjed. Európa számos koncerttermében megfordult már: fellépett különböző fesztiválokon, és eljutott Izlandra és Izraelbe is. Hosszú ideje énekel a Solamente Naturali szlovák régizene-együttessel, akikkel szintén több országban koncertezett együtt. Szerepei között említést érdemel Handel Ezio and Xerxes és Messiás című műve, valamint Bach Máté Passiója, amelyeket az amszterdami Concertgebouwban énekelt; továbbá Haydn L'infedelta delusa, Mozart c-moll mise, Purcell Dido és Aeneas valamint Monteverdi Orfeo című művei. Ő énekelte a szoprán szólókat Zelenka Sub Olea Pacis című zeneművének a prágai várban előadott, historikus színpadi változatában; a darab felvétele MIDEM-díjat nyert. Noémi számos régi zenei felvételen működött közre. Ezek között világpremierek is megtalálhatók, többek között Charpentier, Zelenka, Hasse, Istvánffy, Kraus és Carissimi műveivel. A Pergolesi Marian Vespers című darabjából készített CD-t, amelyen Noémi az oxfordi New College kórusával és az Academy of Ancient Music zenekarral énekel Edward Higginbottom vezénylete alatt, a Gramophone Award és a Classical Grammy díjra egyaránt jelölték. A legutóbbi lemezén Noémi Vivaldi Gloriáját énekli a norvég Nidaros katedrális lánykórusával és a Norwegian Chamber Orchestra együttessel; a felvétel karmestere Edward Higginbottom.
Bodrogi Éva a londoni Guildhall School of Music and Drama-n szerezte meg régi zenei előadó-művészi diplomáját Susan McCulloch, Emma Kirkby és Nancy Argenta tanítványaként, majd a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetében művész -tanári diplomát kapott Schultz Katalintól. A ?The German Song? énekversenyen második helyezést ért el Londonban, ez a díj segítette őt hozzá, hogy a Palladium Chamber Opera Company tagjaként számos barokk és klasszikus operaszerepet énekelhetett el a társulatnál. Olyan fesztiválokon énekelt szólistaként, mint az Ax-An-Provance Fesztivál, a Brno-i Nemzetközi Zenei Fesztivál, a Bath-i Nemzetközi Kortárs Fesztivál, és a finnországi ?Silent? Fesztivál. Több CD-felvételt készített. A Naxos gondozásában megjelent Hummel műveket tartalmazó album, melyet Héja Domonkossal készített, a ?Choc? kitüntető címet kapta a ?Le Monde de le Musique? francia szaklaptól.
Zenei élete másik fő pillére a kortárs zenéhez kapcsolódik. A főként Kurtág György műveit megszólaltató, Csalog Gábor és Kemenes András vezette Ludium Együttes tagja, a Horváth Balázs vezette Thrensemble Együttes gyakori meghívott szólistája. Színházi munkái közül a Made in China című kortárs doku-operában, a Pesti Esti című színházi előadásban, valamint a Handel Operalia! nemzetközi projektben vállalt alkotói és közreműködői szerepet egyaránt. Két éve rendezőként csatlakozott a Bük-Eckhartsau Kulturális Fesztiválhoz, ahol Kacsóh Pongrác János Vitéz-ét, illetve Mozart Varázsfuvoláját állítja színpadra. A Barefoot Musicians kortárs zenét játszó nemzetközi csapat alapító tagja.
A rendezvénysorozat nem ér véget a júliussal, augusztusban további koncertek szórakoztatják a közönséget, és hozzák vissza Eszterháza régi pompáját.